TABİPLER BİRLİĞİ : OKULLARLA İLGİLİ EN SAĞLIKLI DEĞERLENDİRME 14 GÜN SONRA YAPILABİLECEK

Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, yaşanan pandemi süreci ile ilgili bilgi almak ve değerlendirmelerde bulunmak üzere Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut ile Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Yusuf Vudalı’yı kabul ederek görüştü.

Görüşmede salgının eğitim üzerinde oluşturduğu etkileri, dikkat edilmesi gereken noktaları görüştüklerini ve bundan sonraki süreçte okullarda alınması gereken önlemler hakkında birliğin önerilerini dinlediklerini kaydeden Çavuşoğlu, görüşmenin çok faydalı geçtiğini belirtti.

Konuşmasında “Tabipler Birliği bugünkü açılmanın sonuçlarını iki hafta sonra görebileceklerini ve bu süreçte okulların kapalı tutulmasına devam edilmesi gerektiğini bizlere iletti. İki hafta sonra yeniden görüşüp değerlendirmede bulunacağız.” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu okulların açılıp açılmaması konusunda bilim kurulunun önerilerinin dikkatte alacaklarının altını çizdi.

Çavuşoğlu ayrıca oluşabilecek tarihlere göre her türlü planlamayı yaptıklarına dikkat çekerek okulların açılması için acele etmediklerine, bu konuda dikkatli davrandıklarına vurgu yaptı.

Tabipler Birliği ile yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini de belirten Çavuşoğlu, “Gelen önerileri bakanlar kuruluna taşıyacağım, değerli görüşleriniz ve önerileriniz için teşekkür ederim.” dedi.

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut ise önemli bir süreçten geçildiğinin ve vaka sayısındaki düşüşün rehavete neden olmaması gerektiğin altını çizerek alınan önlemlerin kademeli olarak azaltılması gerektiğine işaret etti.

Hastalığın çok hızlı yayıldığına dikkat çeken Gürkut, alınan önlemlerle sağlık sistemini boğmadan salgını kontrol altından tutulduğunu ancak vaka sayısının azalmasıyla her şeyin iyiye gittiği yönündeki algının doğru olmadığını söyleyerek “Şu anda amacımız “0” vaka bulmak değil. Virüs kontrol edilerek sağlık sistemine fazla yüklenmeyecek bir şekilde insanlara enfekte olması ve bağışıklık kazanılması gerek.” dedi.

Bugün gerçekleşen açılmayla birlikte süreci takip etmeleri gerektiğini ve iki hafta sonra yeni bir değerlendirme yapabileceklerini belirten Gürkut “Okullar için tarih verebilmemiz ancak iki hafta sonra mümkün olur.” ifadelerini kullandı. Gürkut okullarda gerekli hijyen önlemlerinin alınması gerektiğine de dikkat çekti.

Önlemleri gevşetmek için herkese tarama yapılsın gibi bir düşüncenin de doğru olmadığını sözlerine ekleyen Gürkut, “Antikor testlerinde amaç bağışıklık yatının görülmek istemesidir. Bizde maalesef son hastayı buluna kadar test yapılsın görüşü mevcut. Bu yaklaşım doğru değil.” dedi.

Gürkut yapılacak değerlendirmelerden sonra yeni önerilerini bilim kuruluna sunacaklarını kaydederek önemli olanın kontrolü kaybetmeden sağlık potansiyelini aşmadan ihtiyacı olan herkesi tedavi edebilmek olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, okulların açılıp açılmayacağını bugün gerçekleştirilen açılımın ardından ancak 14 gün sonra değerlendirilebileceğini açıkladı.

14 GÜN SONRA DEĞERLENDİRİLEBİLECEK

Eğitim Bakanı nazım Çavuşoğlu ile bugün gerçekleştirilen toplantı ile ilgili açıklama yapan Tabipler şunları aktardı;

“Yaklaşık 50 günlük karantinadan sonra bugün tarafımızdan riskli olarak değerlendirilen büyük bir açılım gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda okulların yakın bir gelecekte açılması da gündeme getirilmiştir. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu’nun çağrısı ile bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmede kendisine okulların açılması için en sağlıklı değerlendirmenin bugünden itibaren en az 14 gün geçtikten sonra oluşacak durumun değerlendirilmesi sonrasında yapılabileceğini iletmiş bulunmaktayız. Bakanlıkta gerçekleştirilen toplantıya Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun yanı sıra Müsteşar Aytunç Şirket, KTTB adına ise Başkan Dr. Özlem Gürkut ve YK üyesi ve Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Vudalı katılmıştır. Toplantıda sağlık açısından okullarda yapılması gereken hazırlıklar, mevcut ihtiyaçlar ve olanaklar değerlendirilerek 14 gün sonra KTTB Bilim Kurulu’nun durum değerlendirmesi yaparak tavsiye kararlarını ilgili taraflara iletmesi planlanmıştır.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak sürecin doğru değerlendirilmesi için öğretmen sendikalarının yetkilileri ile de görüş alışverişi ve değerlendirmeler yapmaya devam edeceğimizi ve işbirliği içinde en doğru adımların atılması için katkıda bulunmaya devam edeceğimizi bildiririz.”