Suriye’ye Saldırı

Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddialarının inceleneceği gün ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Şam’a saldırı düzenlendi. Rusya saldırıyı kınarken, Suriye’den kararlılık mesajı geldi.
ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye’nin başkenti Şam ile Hama, Humus, Dera ve Süveyda kentlerine yönelik hava saldırısı düzenledi.

Saldırıda, başkent Şam’daki askeri noktaların hedef alındığı belirtilirken, Mezze Havaalanı, 41.Tugay ve araştırma merkezi vurulan noktalar arasında yer alıyor. ABD’nin saldırılarda Tomahawk füzelerini kullandığı ileri sürülürken Suriye devlet televizyonu da hava saldırılarına uçaksavarlarla karşılık verildiğini bildirdi. Şam’daki yerel kaynaklar başkentteki bilimsel araştırma tesisinin bombalandığını ileri sürdü.Saldırının kimyasal kullanıldığı iddialarının inceleneceği gün olması, ABD’nin kanıtları ortadan kaldırmaya yönelik bir hamlesi olarak değerlendirildi. Saldırıyı gerçekleştiren üç ülke, Irak’a ve Libya’ya da ortak hareket düzenlemişti. Fransa’nın ise kanıt olarak sosyal medya paylaşımlarını göstermesi ise dünya kamuoyunun tepkisini çekti.

Trump’tan teşekkür
ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, ABD ile Fransa ve İngiltere’nin, Suriye’ye yönelik saldırılarına başladığını duyurdu. Trump, “Kısa bir süre önce Amerikan kuvvetlerine, Suriye diktatörü Beşşar Esad’ın kimyasal silah kapasitesiyle ilgili yerlere yönelik kesin bir saldırı yapmaları için talimat verdim. İngiltere ve Fransa ile birlikte ortaklaşa bir operasyon şu anda başlamış durumda. İki ülkeye de teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Trump daha sonra attığı tweette ise “Suriye’de daha iyi bir sonuç olamazdı, görev başarıyla tamamlandı. İngiltere ve Fransa’ya teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Rusya’dan kınama
ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye saldırısının ardından açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı en sert biçimde kınadıklarını vurguladı. Saldırıyı egemen bir devlete yönelik saldırganlık eylemi olarak niteleyen Putin, saldırının tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etki yaratacağının altını çizdi.

‘Uluslararası hukunun ihlali’
Suriye devlet medyası, füze saldırılarını “uluslararası hukukun çirkin bir ihlali” diye tanımladı. Resmi Haber Ajansı SANA, adını açıklamayan bir yetkilinin “Teröristler başarısız olduğunda, ABD, Fransa ve İngiltere müdahale etti ve Suriye’ye karşı saldırıya girişti. Suriye’ye karşı Amerikan, Fransız ve İngiliz saldırısı başarısız olacak” dedi.

İran, ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye karşı düzenlediği füze saldırısını kınadı ve “bölgesel sonuçları” olacağı uyarısında bulundu.

‘Egemenliğe saygı gösterilmeli’
Çin Dışişleri Bakanlığı, tüm ülkelerin egemenlik ve bağımsızlığına saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.
İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD ile Fransa ve İngiltere’nin, Suriye’ye yönelik saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan May, “Bu akşam İngiliz Silahlı Kuvvetlerine, eş güdümlü ve hedefli darbelerle Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesini azaltması ve bunu kullanmaktan caydırması için yetki verdim” ifadesini kullandı.
Suriye’ye karşı mümkün olan her diplomatik yolu denediklerini öne süren May, “bu çabaların sonuçsuz kaldığını” savundu.

Bombalar barış getirmeyecek
İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, ülkesinin ABD ve Fransa ile Suriye’ye yönelik gerçekleştirdiği saldırının “hukuken sorunlu” olduğunu vurguladı. Operasyona ilişkin yazılı bir açıklama yapan Corbyn, “Bombalar hayat kurtarmayacak veya barış getirmeyecek.” ifadesini kullandı.

‘Saldırı kimyasal tesislere’
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye’de ABD ve İngiltere ile ortak gerçekleştirdikleri saldırının, “rejimin kimyasal tesislerine yönelik” olduğunu söyledi.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, saldırının Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) Suriye’de bulunan ekibi tarafından yapılacak olan Duma’daki kimyasal saldırı iddiası soruşturmasının altını oymak amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Caferi, saldırıda 3 kişinin yaralandığını belirtti.

***

Küba’dan kınama

Küba Cumhuriyeti Devrimci Hükümeti, ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırısını “güçlü bir şekilde kınadıklarını” duyurdu. Açıklamada, saldırının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Sözleşmesi’nin ve uluslararası hukukun aleni ihlali olduğu vurgulandı.Küba Komün ist Partisi Merkez Komitesi yayın organı Granma’da yer alan açıklamada, Küba Cumhuriyeti Devrimci Hükümeti’nin 13 Nisan gecesi ABD ve bazı müttefiklerinin Suriye’de askeri ve sivil hedeflere yeniden saldırısını en güçlü şekilde kınadığı duyuruldu.

***

NATO’dan tam destek

NATO üyeleri saldırının Brüksel’deki NATO karargâhında toplandı. Üye ülkelerin daimi temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD öncülüğündeki Suriye operasyonuna destek verdiklerini açıkladı. Brüksel’deki olağanüstü NATO toplantısının ardından basına açıklamalarda bulunan Stoltenberg, Suriye’yi kınadı. Stoltenberg, operasyondan önce NATO’nun bütün yolları tükettiğini savunarak, askeri çözüm dışında bir seçenek kalmadığını, uluslararası toplumun güçlü bir cevap vermesi gerektiğini belirtti. Öte yandan, NATO karargahındaki toplantının ardından açıklanan sonuç bildirgesinde müttefiklerin, ABD, İngiltere ve Fransa’nın “tam destek verdikleri” bildirildi.

***

Doğu Guta’da zafer ilanı

Suriye ordusu Doğu Guta’nın cihatçılardan tamamen arındırıldığını açıklayarak zafer ilan etti. SANA’nın aktardığına göre, Suriye ordusu Doğu Guta’nın cihatçılardan tamamen arındırıldığını açıkladı. Açıklamada, cihatçıların bölgedeki son mevzisi olan Duma’yı terk ettikleri belirtildi. Rusya ise bölgede bulunan 21 bin militanın tahliye edildiğini açıkladı.

***

Suriye’de patlama

Suriye’de Deyr el Zor’da 10 büyük ölçekli bir patlama meydana geldi. Patlama doğu kırsalındaki Suriye devletinin kontrolü altında Meathin ve Taybeh kasabalarını sarstı. İHA’nın haberine göre, Şam elektriksiz kaldı. Birçok bölgeye elektrik verilemedi.