SIRA MARAŞ’TA ! FUAT OKTAY VE ABDÜLHAMİT GÜL MARAŞ İÇİN GELİYOR!

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre  Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kapalı Maraş’ın açılmasına yönelik önemli bir süreci başlatma kararı aldı.

Hürriyet’in haberine göre  Bu amaçla cumartesi günü Türkiye  Barolar Birliği’nin  düzenleyeceği ‘Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı’ başlıklı yuvarlak masa toplantısı Kapalı Maraş’ta yapılacak. Gün boyunca devam edecek toplantılar sonrasında Maraş’ın açılmasına yönelik uluslararası hukukun da gözetildiği ‘hukuki ve siyasi’ kararlar ortaya konulacak. Alınan kararlar kamuoyu ile paylaşılacak.Böylece Kapalı Maraş, 1974’ten sonra ilk kez üst düzey bir toplantıya ev sahipliği yapacak.

Toplantıya TC  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de aralarında bulunduğu yetkililerin katılacağı öğrenildi.

Haberde  KKTC yönetiminin yaklaşık bir yıl önce Kapalı Maraş’ın açılmasına yönelik karar aldığı ve  Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın, Kapalı Maraş’ın açılması için ön çalışmaların yapılmasına başkanlık ettiği ve  Bu amaçla Kapalı Maraş’a uzman bir ekibin girdiği  ve envanter çalışması yaptığı belirtiliyor.

Hürriyet’in haberi  şöyle devam ediyor:

Ankara’ da Kapalı Maraş’ın açılmasına yönelik çalışmalara tam destek verdi. TBB de Kapalı Maraş için hukuki çalışmalar yaptı. Bu konuda sürecin başkanlığını da yapan TBB Başkanı avukat Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı rahmetli Rauf Denktaş’ın Müsteşarı Ergun Olgun, KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eski müzakarecisi Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ve TBB Başkan Başdanışmanı avukat Prof. Dr. Necdet Basa’dan oluşan bir ekip kuruldu. Bu ekip, Maraş’ta hukuki ve siyasi anlamda nasıl bir yol izlenmesi noktasında çalışmalar yaptı. Uluslararası hukuk gözetilerek yapılan çalışmalarda, yeni bir yol haritasının belirlenmesi noktasına gelindi.

MARAŞ’A ÇIKARMA YAPILACAK

Ankara ile KKTC hükümeti arasında son yapılan değerlendirmelerde Kapalı Maraş’ın içerisinde yer alan bir mekanda yuvarlak masa toplantısı yapılması kararı alındı. KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın da katılacağı yuvarlak masa toplantısına uluslararası hukuk profesörleri, emekli büyükelçiler, turizm örgütü temsilcisi ve ticaret odası temsilcisinin katılması kararı alındı.

Edinilen bilgilere göre; 15 Şubat Cumartesi günü yapılacak yuvarlak masa toplantısı gün boyunca devam edecek. Toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Başbakan Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül birer konuşma yapacak. Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam edecek. Toplantıda, Kapalı Maraş’ın somut olarak açılmasına yönelik uluslararası hukukun da gözetildiği ‘siyasi ve hukuki’ bir yol haritası belirlenecek. Toplantı sonrasında belirlenen kararlar kamuoyu ile paylaşılacak.

Bu arada Söz Kıbrıs’ın elde ettiği bilgilere göre katılımcı listesinde bulunan K.T.Barolar Birliği bu toplantıya katılmayı reddetti.