SENDİKAL PLATFORM, KTTO VE KTSO YÖNETİMLERİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil imzasıyla Sendikal Platform adına yapılan basın açıklamasında, geçen Cumartesi günü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımıyla yapılan ekonomi konulu toplantılara davet edilen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya söz hakkı verilmemesi eleştirildi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya, söz hakkı verilmediği için toplantıya katılmaması bu senaryonun siyaset koktuğunu göstermektedir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ticaret ve Sanayi Odaları’nın AKP’ye “gammazlama” yaparak kurdukları UBP-HP hükümeti, misyonu gereği çalışandan, emekçiden ve sosyal sigortalılardan kesinti yaparak, ranttan ve teşviklerden geçinen bu çevrelere hizmet etme yolunda kararlılıkla ilerlemektedir.

Konu ile ilgili olarak geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen uyduruk ekonomi toplantılarında ortaya konan tutum ve açıklamalar, Kıbrıs Türk toplumunu fakirleştirmeye, ülkeden kaçırmaya yönelik hazırlanan AKP’nin dayatma ekonomik paketinin topluma yutturulması çalışmasından başka bir şey değildir. Özellikle bu toplantıda UBP-HP hükümetinin işbirlikçi tutumu övgülerle gizlenir ve Türkiye yetkililerine yağ çekilirken, Cumhurbaşkanı Sn. Mustafa Akıncı’ya, söz hakkı verilmediği için toplantıya katılmaması bu senaryonun siyaset koktuğunu göstermektedir.

Görüleceği üzere Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri teşvik ve ranttan daha çok yararlanmak için, kısacası para uğruna, Kıbrıs Türk toplumunu yok oluşa sürükleyen dayatmalara alet olmayı seçmişlerdir.

İçinden çıktıkları toplumu yok etmek isteyenlerle el ele, kol kola daha çok rant ve para için işbirliği yapanların bu ülkeye verecekleri hiçbir şey yoktur. Bugüne kadar, ucuz işgücü ve köle çalıştırmak için adamızın kuzeyine nüfus aktarılmasına göz yumanlar, zarar gösterip vergi vermekten kaçanlar, sendikalaşmaya karşı çıkanlar, asgari ücreti sefalet ücretine dönüştürenler yine bu çevrelerdir. Seçim dönemlerinde teşvik ve rant düzeninin devamı için siyasi partilere, emekçilerin haklarını gasp ederek elde ettikleri servetlerinden para aktaranlar da bunlardır.

Tüm bu yaptıkları yetmezmiş gibi şimdi Kıbrıs Türk toplumunun siyasi iradesini yok sayarak, Sn. Akıncı’ya söz vermeyerek AKP’ye hizmet etmeyi seçmişlerdir. Asimilasyon ve entegrasyon politikalarına hizmet eden Ticaret ve Sanayi Odalarının yetkililerinin kendilerini Kıbrıs Türk toplumunun bir parçası olarak görmedikleri açıktır.

Bu çerçevede, Sendikal Platform’un, toplumsal faydayı düşünmeyenleri, para ve çıkar uğruna kendi toplumuna sırtını dönenleri boykot etmeyi gündemine aldığını vurgular, Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerini derhal istifaya davet ederiz.