RUM BAŞKANLIK SARAYINDAN ‘MARAŞ’ DEĞERNDİRMESİ: “KALICI BÖLÜNMEYE KATKI YAPACAK! “

UBP – HP Hükümetinin dün aldığı Maraş kararı sonrası gündemdeki yerini korurken, Rum Başkanlık Sarayı bir açıklama yaparak, atılacak adımın ‘kalıcı bölünmeye’ sebebiyet vereceğini ifade etti.
KHA’ya konuşan Başkanlık Müsteşarı Vasilis Palmas’ın yaptığı açıklamada, Maraş’ın Kıbrıs Türk Yönetiminden açılmasının ‘kabul edilemez bir adım’ olduğunu belirterek, bunun adanın kalıcı bölünmesine katkı yapacağını söyledi.

Palmas, açıklamasında, 2014 yılında zamanın Amerikan Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın adayı ziyaretinde, Maraş konusundaki bu teklifin bizzat Özersay tarafından yapıldığını anlatarak “O zaman Kıbrıslı Türk, Rum ve uluslararası uzmanlardan oluşan Ortak Komite kurma konusunda anlaşmaya çok yaklaşmıştık ancak o uzlaşıyı son dakikada kabul edilmez pozisyonlar ortaya koyarak yine kendisi bozmuştu” diye konuştu.

Palmas, “Kıbrıslı Türklerin Ankara’nın izni olmadan bir girişim yapabileceğini düşünmüyoruz. Özersay’ın Maraş konusunda herhangi bir inisiyatif alması mümkün değil. Yani biz burada Türkiye ile pazarlık ediyoruz. Dolayısıyla bu atılmaya çalışan adım, Ankara’nın rızasıyla olmuştur” dedi.