RAZGE VE MÜZİK TERAPİ

Müzik, en eski çağlardan beri insan hayatında büyük yer tutmakta.
Aşkın, huzurun, sevginin, sükûnetin ve doğanın yüreğimize yansıyan bir sureti gibi o…
Kâh bir “ay ışığı sonatı” ile umuda çağırır, kâh bir “Flamenko” ile coşturur içimizdeki çılgını…
Müziğin, insanı kötü duygulardan ve şiddetten uzak tuttuğuna eski çağlardan beri inanılmaktadır.
Kanuni Sultan Süleyman, I. Françoise’nın kendisine hediye olarak gönderdiği orkestranın müziği ile karakterindeki sertliğin yumuşadığını görünce müzik grubunu geri göndermişti.
IV. Murat’ın da kardeşlerini öldürme fikrinden dinlediği musiki ile vazgeçtiği söylenir.
Uzmanlara göre müzik, işitme ve diğer duyu sinirlerini uyararak ağırlaşmış ruhumuzu uyandırır.
Daha bilimsel bir tanımla ses titreşimlerinin sinir merkezleri üzerine çarpıp geri dönmesi ile kan dolaşımımızı etkiler.
Müzik ırk, dil, din ayrımcılığı da yapmaz.
Evrenseldir o…
Müziğin bir de tedavi edici yönü vardır ki Orta Asya Türklerinden, bir Anadolu medeniyeti olan Frigyalılara, ordan da Batı’ya kadar uzanır tarihçesi.
Razge Zorba; pırıl pırıl, kültürlü bir genç kızımız. İngiltere’nin Anglia Ruskin Üniversitesi’ne müzik okumak için gitmiş. Müzikle olan beraberliğini şöyle aktardı;
“Daha bebek yaşımda müziğe tutkundum. Biraz huysuzluk yapsam annem, Zeki Müren’in ‘Ah bu şarkıların gözü kör olsun.’ şarkısını dinletir sakinleşirdim. Zeki Müren’le bağım daha o zamanlardan başlamış. Her tür müziği severim aslında. Yeter ki kendimi bana iyi hissettirsin. Ümmü Gülsüm, Yasmin Levi, Pink Floyd dinlemeye doyamadıklarım…”
Müzik okumak için gittiği üniversitede bir seminere katılır ve o gün müzik terapisti olmaya karar verir Razge;
“ Prof.Dr. Amelia Oldfield’in bu konudaki sunumundan sonra “müzik terapi” okumaya karar verdim. Hocamın da yardımlarıyla bu çok ilgi duyduğum alanda eğitim almak için üniversiteden sonra, iki yıllık master eğitimi aldım. 2011’de mezun oldum. KKTC’de hiç müzik terapisti olmadığı gibi bu bilinen bir alan da değil. Ben eğitimimi AB bursuyla yaptım. Ülkeme gelip müzik terapisti olarak çalışıp toplumda bu mesleğe karşı farkındalık yaratmak istedim. Ailemin de düşüncesi bu yönde oldu.”
Öncelleri gönüllü olarak kanser hastaları ve otistik çocuklarla çalışan Razge şimdi kendi “müzik terapi” merkezini (Kıbrıs Müzik Terapi Merkezi) hayata geçirmeye çalışıyor.
Yakın Doğu Üniversitesi, “Özel Eğitim Bölümü” Doktora öğrencisi olan Razge; doktorası kapsamında, okulumuzda otistik bir öğrenci ile çalışmalar yapıyor.
Şu anda iki üniversitemizin “özel eğitim” bölümlerinde akademisyenlik yapan Razge, geleceğin
“özel eğitim” uzmanlarını yetiştiriyor.
ABD’de ve Avrupa ülkelerinde özellikle otistik çocukların tedavi ve eğitiminde kullanılan “müzik terapi” nin KKTC’de de ilgi görmeye başladığını söylüyor.
Razge; gençlerimizin neler başarabileceğinin somut bir örneği.
Mesleğine ve öğrencilerine tutku ve sevgiyle bağlı…
-Yolun açık olsun Razge…