Prof. Dr. Conkbayır: Kalp hastalıkları nüfusa göre azımsanmayacak kadar fazla.

SÖZKIBRIS/ÖZEL

Kardiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Cenk Conkbayır, KKTC’nin nüfusu göz önünde bulundurulduğunda kalp hastalıklarının azımsanmayacak kadar fazla olduğuna dikkat çekerek, “Çok az bir oran hariç kalbiniz yaşanacaklarla ilgili size mutlaka bir mesaj vermektedir, burada dikkat edilmesi gereken o mesajları zamanında algılayıp konunun uzmanına başvurmaktadır” dedi.

Kardiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Cenk Conkbayır,  Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında ülkemizde yaşanan hastalıklar arasında önemli bir yer tutan kalp hastalığı konusunda değerlendirmelerde bulundu. Conkbayır, pandeminin de tetiklemesiyle son dönemlerde ani  kayıplar yaşandığına işaret ederek, “Bu konuda istatistik veri çalışması yapılması gerekir, şu an için böyle elimizde bir veri yok ancak kalp nedeniyle kayıplar yaşandığı ortada, konuyla ilgili tasarladığım bir çalışma var ve işin bürokrasi tarafını çözdükten sonra bu konuda çalışmalarımı sürdüreceğim” dedi.

Son dönemlerde yaşanan kayıpların insanlarda kaygı bozuklukları, psikolojik travmalar ve benzeri endişeleri tetiklediğini belirten Prof. Dr. Conkbayır, “Korkmayalım ancak sağlığımızla ilgili motivasyonumuzu da kaybetmeyelim” şeklinde konuştu.

Pandemi aşılarının sürekli kalp hastalığı ve ölümlerle ilişkilendirilmesi konusunda da açıklamalarda bulunan Conkbayır, aşıların kalp hastalarında dahil bulaşın daha hafif atlatılmasında önemli bir rol oynadığını vurguladı. Conkbayır, zattüre aşısı konusunda ise bazı istisnalar hariç 65 yaş üstü vatandaşlarda uygulanmasının bir sakıncasının olmadığını vurguladı.

Açıklamalarında vatandaşları da uyaran Prof. Dr. Cenk Conkbayır, KKTC nüfusuna göre kalp ve damar hastalıklarının hafife alınmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Koruyucu hekimlik son derece önemli, öncelikle kendi doktorunuz siz olmalısınız ve vücudunuza gereken özeni göstermelisiniz. Su tüketiminden spora, gıda seçiminden uykunuza kadar hemen hemen her şey kalp sağlığınız üzerinde etkili bir rol oynamaktadır” dedi.

Program sonunda gençlere de uyuşturucu, alkol, sigara ve vücut geliştirici maddelerden uzak durmaları konusunda çağrıda bulunan Prof. Dr. Cenk Conkbayır, bu tür maddelerin kalpte geriye dönüşü çok zor olan kalıcı hasarlara neden olduğunu vurguladı.