Paşinyan: Ordu, halka ve seçimle göreve gelenlere itaat etmeli”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ordunun istifasını istemesini “darbe girişimi” olarak nitelendirdi. Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden alması sonrası başkent Erivan’daki Cumhuriyet Meydanı’nda destekçilerine seslenen Paşinyan, Ermenilerin darbeye izin vermeyeceğini söyledi. Paşinyan, “İstifama ancak halk karar verebilir çünkü beni halk seçti” dedi.

“Ordu, halka ve seçimle göreve gelenlere itaat etmeli” diyen Paşinyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Seçilmiş bir başbakan olarak, bütün generallere, subaylara ve askerlere emir veriyorum: Ülkenin sınırlarını ve toprak bütünlüğünü koruma görevini yerine getirin.”

Muhalefet ittifakı Vatan Kurtuluş Hareketi’nin destekçileri de “Genelkurmay’a ve silahlı kuvvetlere destek verme” ve “hain Paşinyan hükümetini” istifaya zorlama çağrısıyla sokağa çıktı.

Başbakan Paşinyan’ın destekçileri ve muhalifleri arasında Erivan sokaklarında gerginlik yaşandı.

Paçinyan, kendini sokakta protesto eden muhaliflere de müzakere teklifinde bulundu.

Paşinyan, Çarşamba günü de Genelkurmay İkinci Başkanı Tiran Kaçaryan’ı görevden almıştı.

Devlet Başkanı Sarkisyan’dan itidal çağrısı

Ermenistan Cumhurbaşkanı  Armen Sarkisyan ise siyasi krizi sona erdirmek için acil adımlar attığını söyledi.

Armen Sarkisyan, “Herkesi – devlet organlarını, kolluk kuvvetlerini, siyasi güçleri, tüm vatandaşları – itidal ve sağduyu göstermeye çağırıyorum. Her türlü düşünülmeden edilmiş söz veya eylem, gerilimi artırıyor ve krizi derinleştiriyor” dedi.

Sarkisyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devlet başkanlığının dengeleyici bir organ olarak rolünü yeniden teyit ederek, gerginlikleri yatıştırmak ve durumu barışçıl bir şekilde çözmenin yollarını bulmak için acil önlemler alıyorum.”