Özkıraç: Elektrik faturasını sıradan vatandaş öderken devlet daireleri ve büyük işletmeler ödemiyor

SÖZKIBRIS/ÖZEL

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, KIB-TEK’in içinde bulunduğu ekonomik krizin en büyük nedenlerinden birinin tahsilatın yüzde 30’una denk gelen vatandaş ayağının faturalarını düzenli öderken, başta devlet daireleri ve büyük işletmelerin içinde yer aldığı yüzde 70’lik kesiminin faturaları ödememesinden kaynaklandığını belirtti. Özkıraç, “Örneğin toplumda yanlış bir bilgi var Cratos otelin borcunu siyasiler değil yargı bağışladı, 2 binli yıllarda ise Salamis Bay Hotel’in ve bir üniversitenin elektrik borcunu dönemin bakanlar kurulu sildi” dedi.

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Özkıraç, son bir yıl içinde KIB-TEK akaryakıt alım ihalelerinin iptal edilerek ihalesiz alım yapıldığına dikkat çekerek, “Bu suçtur savcılık ve polisi göreve davet ediyoruz” şeklinde konuştu. Özkıraç son yaşanan akaryakıt tedarik konusunu ise “Tam bir rezalet” olarak nitelendirerek, kurumun özellikle çıkmaza sürüklenerek özelleştirilmesinin amaçlandığını ifade etti. Yarın saat 11.00’de bir basın toplantısı düzenleyerek eylem planlarını kamuoyuyla paylaşacaklarını anlatan Özkıraç, “ Yarından itibaren devlet dairelerinin elektriklerini kesmeye başlayacağız, kavgaysa kavga bizim kurumu yaşatmanın dışında biriyle kavgamız yok ve yarından itibaren bu kavga başlayacak. KIB-TEK’in KTHY’nın durumuna düşmesini istemiyorsak vatandaşımız da bize destek vermeli, bu iş sadece EL-SEN’in mücadelesiyle çözülecek bir şey değil” şeklinde konuştu.

KIB-TEK’in altyapıdan elemana, yedek parçadan trafoya birçok ihtiyacı ortada dururken siyasilerin buna kafa yoracaklarına “KIB-TEK’i nasıl “elimizden çıkarırız”ın  peşinde olduklarını ifade etti. 28 belediyeden sadece Güzelyurt Belediyesinin KIB-TEK’e 50 milyon TL borcu olduğunu belirten Özkıraç, “Ortada bu kadar borç var ve bu borç 12 yıl vadeli takside bağlanıyor, şu an KIB-TEK’in devlet kurumlarından 800-900 milyon TL alacağı var siz bunları tahsil edemezseniz nasıl ayakta kalacaksınız, EL-SEN olarak birçok kez tahsilat işini bize bırakın dedik ancak buna müsaade etmediler” dedi.