ÖZDENEFE ,AKSA’NIN BORCUNUN SİLİNMESİNİ MECLİSE TAŞIDI

AKSA’nın ardiye borcunun Hükümet tarafından silinmesi Meclis Genel Kurulu’nda gündem oldu. Mağusa Limanı’nda durmasına bağlı biriken 10 milyon TL’lik ardiye borcunun silindiği anımsatan CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, böyle bir karar alınıp alınmadığını, gerekçesinin ne olduğunu sordu.

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, bağışlanan bir şey olmadığını, AKSA’nın zaten  Jeneratörle ilgili Adaport’a günlük yaklaşık 200 Dolar ödediğini, iki kez aynı ücreti ödememesi için bir düzenleme yapıldığını savundu.

Ülkeye yatırım yapan işletmelerin de haklarının korunması gerektiğini söyleyen Bakan Amcaoğlu, ‘tekerrürden ibaret bir ödemenin yapılmasını engellediklerini’ söyledi. Ödemenin de 10 milyon TL’lik değil, 4 milyon TL’lik bir ödeme olduğunu savunan Amcaoğlu, bağışlama değil ‘muafiyet’ olduğunu yineledi.

“Ayni şey için bizden kiralanan yere Adaport’a ödenmişti.Bizden kiralanan bir bölüme aktarılmıştı zaten” diyen Bakan Olgun Amcaoğlu, soru üzerine jeneratöre ilişkin dönemin hükümetinin ‘sözlü bir talebi’ olduğunu da söyledi. Açıklaması üzerine Bakan Amcaoğlu’na ‘devletin alacağı olmayan bir durumda neye muafiyet getirdiği’ soruldu, Amcaoğlu, bu soruların sorulacağını bildiklerinden, bu şekilde yapmanın daha doğru olacağı düşüncesi ile bu kararı ürettiklerini söyledi.