Okul Öncesi Okullarda Dönüşümlü Eğitim Başlıyor

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Eğitim Sekreteri Burak Maviş, yarından itibaren okul öncesi okullarda ve sınıflarda dönüşümlü eğitim verileceğini açıkladı.

İşte Maviş’in yaptığı açıklamanın tam metni:

Pandemi Kılavuzu’nda belirtilen ‘sınıf metrekaresi ve öğrenci sayıları’ uygun olmayan okullarda dönüşümlü eğitim(3/2) yarından itibaren okul öncesi okullarımızda ve sınıflarımızda eylem olarak uygulanacaktır.

Okul öncesi okullarında dönüşümlü eğitim başlıyor

Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’na bağlı olarak oluşturulan “Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komisyonu’nun tüzükleri ve alt komitelerinin UBP-HP Hükümeti tarafından bilinçli olarak oluşturulmaması yanlış kararlar üretilmesine neden olmaktadır.

Bu komisyonun siyasi telkinlerle aldığı okul öncesi eğitimin (beş yaşa kadar) 1 Ekim’de tam zamanlı eğitime başlama kararı yanlış ve bilimsellikten uzaktır.

Bugün okul yöneticileri ile yaptığımız toplantı neticesinde Komisyonun ‘5 yaş altındaki çocuklara Covid 19 bulaşmaz’ gerekçesi ile aldığı kararı tanımadığımızı bildirir, çocuklarımızı ve öğretmenlerimizi korumak hedefi ile Eğitim Bakanlığı’nın okullara gönderdiği “Pandemi Kılavuzu” çerçevesinde eğitim öğretimin okul öncesi eğitimde de sınıf sayıları ve sınıf metrekaresi dikkate alınarak düzenleneceğini tüm kamuoyu ile paylaşırız.

KTÖS olarak okulların sağlıklı ve güvenli bir şekilde yüz yüze eğitime açılması gerektiğini savunuyoruz. Bu anlamda Pandemi Kılavuzu’nda belirtilen ‘sınıf metrekaresi ve öğrenci sayıları’ uygun olmayan okullarda dönüşümlü eğitim(3/2) yarından itibaren okul öncesi okullarımızda ve sınıflarımızda eylem olarak uygulanacaktır.

 

            Burak Maviş

KTÖS Eğitim Sekreteri