Nazlı: Bağımsızlık Yolu için mücadelenin başlangıç zemini sokaktır

SÖZKIBRIS/ÖZEL

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölgesi Örgüt Başkanı Avukat Cansu Nazlı, özellikle CTP ve TDP’nin  19 Temmuz Meclis boykotu sonrası gündeme gelen “Solda Birlik” arayışlarına yönelik yaptığı değerlendirmede Bağımsızlık Yolu’nun bir çatı altında hareket etme yerine sokakta mücadele noktasında paydaşlık yapma noktasında olduğunu dile getirdi.

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölgesi Örgüt Başkanı Avukat Cansu Nazlı, Mayıs TV’de katıldığı “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Nazlı, ülkenin birçok hayati konusu bulunmasına karşın özellikle Türkiye’deki bazı çevreler ve buradaki işbirlikçilerinin Ötekileştirme ve Linç kültürünü pompalamaları nedeniyle bu konuların göz ardı edildiğini vurguladı. Nazlı, “Karşımızda çok büyük bir güç var ve biz bununla mücadele etmek için elbette iş ve güç birliğine ihtiyacımız var, ancak bu birlikteliklerin geçmişte yaşattığı bir takım da deneyimler, başarısızlıklar ve kayıplar söz konusudur, tüm bunları dikkate aldığımızda biz mücadele birlikteliğinin önce sokakta başlamasından yanayız” dedi.

Bağımsızlık Yolu olarak her platformda örgütlenme ve sendikalaşmadan yana olduklarını dile getiren Cansu Nazlı, bugün ülkedeki yapı itibarıyla özellikle Asgari Ücretle yaşamak zorunda olan kesimin adeta sefilleri oynadığını kaydetti. Ülkeyi yönetenlerin örgütlülüğe karşı olmalarını siyasi tercihlerinin bir parçası olarak nitelendiren Nazlı, yöneticilerin bu durumda olması nedeniyle ise mağdur olanın her zaman emekçiler olduğunu ifade etti.

Cansu Nazlı, Kadın Sığınma evinden, kadına karşı şiddete, çocuk istismarından eğitim ve sağlıktaki fırsat eşitsizliğine kadar her alanda mücadelelerini aralıksız sürdüreceklerine dikkat çekerek, vatandaşın da bu konular hakkında sorgulayıcı olmasını talep etti.