Muhalefete rağmen MEDDYK değişiklik yasa tasarısının ivediliği alındı

Meclis Genel Kurulu, Başbakanlığın İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi gündeminde bulunan, Milli Eğitim Denetleme Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Değişiklik Yasa Tasarısının Komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresini ele aldı.

Konuşmaların ardından tezkere oyçokluğuyla kabul edildi.

Amcaoğlu: “6 denetmenin 2 yıllık deneme süresi doldu”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, ivediliğin, asaleti onaylanacak 6 denetmenin 2 yıllık deneme süresinin bugün (dün) dolması nedeniyle, bugün (dün) alınmasının istendiği bilgisini verdi.

Denetmenler kamu görevlisi olmasına rağmen, kamu görevlileri yasasında yer alan performans değerlendirme unsurunun eksikliğinden dolayı sıkıntı yaşandığını anlatan Amcaoğlu, yasanın uyumlaştırılması için bu değişikliğin yapılması gerektiğini anlattı.

 Özyiğit: “Yasayı bu haliyle geçirmek hata”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit tezkereyle ilgili çekincelerini geçen hafta da belirttiklerini söyledi.

Öğretmen sendikalarıyla bu konunun görüşülüp görüşülmediğini soran Özyiğit, bu yasayı bu haliyle geçirenlerin de bir hata yaptığını kaydetti.

2006 yılında bu yasanın kamu görevlileri yasası altına sokulduğunu kaydeden Özyiğit, bunun büyük bir yanlış olduğunu belirtti, göreve geldiğinde bu yasayı geri çekmelerinin nedeninin bu olduğunu anlattı.

Bu yasanın öğretmen sendikalarıyla görüşülmesinin önemli olduğunu belirten Özyiğit, bu değişikliğin geçici bir düzenlemeyle yapılması gerektiğini kaydetti, değişikliği ret oyu vereceklerini söyledi.

Özdenefe: “CTP olarak değişikliğe oyumuz ret”

CTP Milletvekili Fazilet Öznedefe, CTP olarak iki nedenle bu değişikliğe ret oyu vereceklerini belirtti.

İlk nedenin, değişikliğin geliş şekliyle alakalı olduğunu dile getiren Özdenefe, konunun öğretmen sendikalarının vakıf olduğu bir mesele olduğunu anlattı, öğretmen sendikalarıyla bunun görüşülmemesini “etik açıdan eksik ve iyi niyet yoksunu bir hareket” olarak tanımladı.

Öte yandan Milli Eğitim Denetleme Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu Yasası gereği oluşturulması gereken üst kurulun hayata geçmediğini ve uygulamada sıkıntı oluştuğunu söyleyen Özdenefe, bu değişikliğin yasanın ruhuna hizmet etmeyeceğini anlattı.

Baybars: “Öğretmenler Yasası altında düzenlenmeli”

HP Milletvekili Ayşegül Baybars da bu yasanın Öğretmenler Yasası altında düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Denetlemeyi yapacak kurumun değiştiğini ve bu yetkinin üst kuruldan bu yetkinin alınıp bağlı bulunulan daireye verildiğini söyleyen Baybars, böylece yetkinin sadece siyasi bir atamaya bırakılmasını çok doğru bulmadıklarını kaydetti.

Performans değerlendirmesi kriterinin de değiştiğini ifade eden Baybars, yasanın ivedilik gerekçesi olmadığından ret oyu kullanacaklarını söyledi.

KTÖS- KTOEÖS: ” Öğretmen sendikalarının süreçlerden dışlanmasına asla izin vermeyeceğiz”

Milli Eğitim Denetleme Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Değişiklik Yasa Tasarısına iki öğretmen sendikası da karşı çıkıyor. İki öğretmen sendikası eğitimi ilgilendiren bir konunun Kamu-Sen ile görüşüldüğünü belirtiyor ve yasa değişikliği ile yetkinin siyasilere devredileceğini söylüyor.

Kaynak: TAK/KTÖS/SÖZKIBRIS