“Menteş Uyguner kendisini yasaların ve hukukun üzerinde görüyor”

HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen, bugün katıldığı “Sendikal Gündem” programında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Radyo Mayıs ve Mayıs TV’de Ali Kişmir’in sunumu ile yayınlanan programda konuşan Türkmen, Yeşilköy Kooperatifi’ndeki süreç ile ilgili gündem yaratacak belgeler ortaya koydu.

İşte Türkmen’in açıklamalarından öne çıkanlar;

“Menteş Uyguner kendisini yasaların ve hukukun üzerinde görüyor”

Menteş Uyguner geçtiğimiz hafta pazartesi günü gerçekleştirdiğimiz programa telefon ile bağlanıp sendikamızı eleştirmişti. Bu haftaki programa siz bizzat kendisini davet etmiştiniz ve o da geleceğini söylemişti. Ancak ne yazık ki cevap verecek yüzü olmadığı için bugün programa gelmedi. Diğer yandan Menteş bey kendisini yasaların ve hukukun üzerinde görüyor. Bizim derdimiz kişilerle değil sistem iledir. Ancak kişilerin yaptığı hukuksuzlukları da görmezden gelemeyiz.

“Menteş Uyguner’in kuruma aylık maliyeti 11 bin 888 TL 43 kuruştur”

Hak-Sen olarak Yeşilyurt kooperatifi’nde darbe yapmış değiliz. Orada Koop-Sen örgütlüydü. Çalışanlar mutlu olmadıklarını bize ilettiler ve biz de kendileri ile bir görüşme gerçekleştirip referandum talep ettik. Ancak maalesef Koop-Sen bu isteğe cevap vermemiştir. Bu nedenle de yasalar gereği Yeşilyurt Kooperatifi’nde yetkili sendika biz olduk. Ve akabinde bu süreçte Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine başladık. Menteş bey bize, “Sendika olarak çalışanlarla toplantı yapmadınız” diyor. Oysa çalışanlarla yaptığımız ilk toplantıya bizzat kendisi de katılmıştı. Yasal tüm süreci takip ederek oarada TİS imzaladık. Menteş Bey’in esas sıkıntısı TİS’e koyduğumuz bir maddedir. O nedenle Menteş bey bizi karalamaya ve bize saldırmaya çalışıyor. Biz evraklarla konuşuruz. TİS’in içerisine yerleştirdiğimiz 17. maddede yaş haddi ve emeklilik hakkı kazanmış kişilerin görevlerine devam etmemesi vardır.  Kendisi bu sınıfa girdiği için sürekli bir şekilde bize saldırıyor. Tek derdi budur. Ülkemizde işsizlik oranı şu anda yüzde 30’larda. Bu kişi emekliye çıkalı 4 yıl olmuş ama hala görevde kalıyor. Kuruma aylık maliyeti 11 bin 888 TL 43 kuruştur. Oysa kendisi 5 yıllık 2 personele asgari ücret veriyor. Şu anda kurumdan 5 çalışanın maaşı kadar ücret  çekiyor. Temiz toplum dememizin ve isteğimizin arkasında bu duruş vardır. Bu adamın yerine pırıl pırıl üniversite mezunu insanlarımız görev alıp bu görevi üstleneceklerdir.

“Her imzaladığımız TİS’e bu maddeyi ekledik ve hiçbir sorun yaşamadık”

Her imzaladığımız TİS’e bu maddeyi ekledik ve hiçbir sorun yaşamadık. Bunlar arasında Yenivadili kooperatifi, Kurtuluş kooperatifi ve Gönendere Kooperatifi var. Yine KKTC Hava Sporları Federasyonu ile imzalama aşamasında olduğumuz TİS’in içerisinde de bu madde var. Hiçbirinde bir sorun veya sıkıntı yaşamadık. Arkadaşım, emekli olmuşsan evine gideceksin. Bu ülkede işsiz gençlerimiz var.

“Menteş Bey’in yerine gelecek olan kişi en fazla 6 bin 712 TL bürüt maaş alacaktır”

KKTC maaş barem tablosu nettir. Sendika bu anlamda çalışanı yöneticilerin iki dudağı arasından almıştır. Kamuda ne uygulanıyorsa kooperatifte de o uygulanacak. En üst topa gelindikten sonra ilerleme olmayacak. TİS’in içerisine bunu koyduk. Şu anda Menteş yerine gelecek kişi en fazla 6 bin 712 TL bürüt maaş ile görevine devam edecek… devletin hp artışı falan olduğunda bu oran değişecek. Kooperatifin yönetim kurulu maaşlarda düzenleme yapamayacak.

“Biz örgütlendikten sonra bir tane istihdam yapılmadı”

Biz örgütlendikten sonra bir tane dahi istihdam yapılmadı. 2015 -2017 tarihleri arasında iki kişi emekli, bir istifa, bir kişi de disiplin suçu yüzünden işten uzaklaştırma aldı. Yani işten 4 kişi ayrıldı. Onların yerine de 6 yeni istihdam yapıldı. O dört kişi göreve devam etselerdi bugün kooperatife maliyetleri 59 bin 519 TL olacaktı. Oysa onların yerine istihdam edilen 6 gencin şu an ki maliyeti 46 bin 617 TL. Bu da her şeyi ortaya koyuyorç

Kendisi de çalışan olan Menteş Uyguner bu süreç içerisinde çalışan iş arkadaşlarına ‘Köpekler ben size işe aldım şimdi bana karşı mı geliyorsunuz’ diye hakaretler ve tehditler savuruyor”

Menteş iddia ediyor ki biz geldikten sonra kurum zarar ediyormuş. Elimizde veriler ve belgeler var.

1 Mayıs 2016 ile 1 Mayıs 2017 tarihleri arasın kurumun geliri 571 bin TL. Bu bizden önceki dönem.

Biz geldikten sonra ise, yani 1 Mayıs 2017 ile 1 Mayıs 2018  tarihleri arasında bu rakam 779 bine çıkmış durumda. Yüzde 35 büyüme var. Bu yeniliğin ve yeni anlayışın farkıdır. Rakamlar Uyguner’in doğruları konuşmadığını net bir şekilde ortaya koyuyor.