MAVİŞ : ANKARA’NIN KENDİ ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA YARATMAYA ÇALIŞTIĞI BU GERİLİM YENİ DEĞİLDİR

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, “Ankara’nın kendi çıkarları doğrultusunda yaratmaya çalıştığı bu gerilim yeni değildir. Kıbrıs Türk Toplumu’na ‘besleme’ diyecek kadar gözü kararmış açıklamalar hala daha hafızalarımızdan silinmedi.” dedi. Burak Maviş’in yazılı açıklaması şöyle:

“Ankara’nın kendi çıkarları doğrultusunda yaratmaya çalıştığı bu gerilim yeni değildir. Kıbrıs Türk Toplumu’na ‘besleme’ diyecek kadar gözü kararmış açıklamalar hala daha hafızalarımızdan silinmedi.”

Toplumsal gerçeklerin gizlenemeyeceğinin altını bir kez daha çizeriz.

Adamızın üzerinde gözü bulunan herkes bilmelidir ki, Kıbrıslı Türklerin kendi kendini yönetecek bilgi beceri ve potansiyeli vardır. Toplumun olarak; ne adamızın kuzeyini koloni haline getirmeye çalışan Ankaraya rehin, ne de Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarını elinde tutan Kıbrıs Rum liderliğine yama olmayacağız.

Ankara Hükümetlerinin ve benzer söylem geliştirenlerin her fırsatta Kıbrıslı Türklere hakaretler yağdıran, kişilerin ifade özgürlüğüne karşı linç kampanyası yürüten, seçilmiş liderlerine emir vermeye kalkan, entegrasyon politikalarına karşı direnenleri hedef gösteren politik tavrını etik bulmadığımız gibi, toplumlar arasındaki eşit kültürel ilişkilere de bilinçli olarak zarar verdilğini görmekteyiz.

Geçmiş zamanlarda başta sendikamız olmak üzere, siyasetçileri, gazetecileri, sendika ve sivil toplum örgütlerini gerek politik söylemlerle, gerekse paralı medya kanalıyla hedef noktasına getirmeye çalışan kesimler, son zamanlarda Kıbrıs Türk Toplum Lideri Sn. Akıncı’ya da saygısız bir üslupla manüpülasyon ve karalama yapmaktadır.

Ankara’nın kendi çıkarları doğrultusunda yaratmaya çalıştığı bu gerilim yeni değildir. Kıbrıs Türk Toplumu’na ‘besleme’ diyecek kadar gözü kararmış açıklamalar hala daha hafızalarımızdan silinmedi.

Adamızın kuzeyinin nüfusunun bilinmemesine; adamızın kara para, fuhuş, uyuşturucu, kumar, insan ticareti ve sanal bet gibi kavramlarla Türkiye’nin arka çöplüğüne dönüştürülmesine; adamızın TC’nin elinde siyasi bir rehine olarak tutulmasına; toplumumuzun laik, demokratik ve çoğulcu kimliğinin Ankara tarafından yok edilmek istenmesine; Ankara’nın kolonileştirme faaliyetleri yürütmesine karşı mücadele eden bizleri bu düzen rahatsız ederken, tüm bu gerçeklerin bir kez daha kurumsal bir dille ifşa edilmesi bizleri rahatsız etmemiştir. Ankara’nın adamızın kuzeyinde yürüttüğü kolonizasyon çalışmalarının ifşa olmasından rahatsız olan işbirlikçi kesimleri anlamakta zorlandığımızı açıklıkla belirtiriz.

Sn. Akıncı’nın, Guardian gazetesine verdiği röportaj toplumsal gerçeklerimizin bir çoğunu ortaya serdiği gibi, bu röportajı karalamaya çalışanların gerçek niyetini de ortaya sermiştir. Bu röportaj sonrası Sn. Akıncı’ya yapılan saldırıyı tüm Kıbrıs Türk toplumuna yapılmış olduğunu ifade eder Sn. Akıncı’nın söylemlerinin yerinde olduğunu vurgularız.

Toplumsal gerçeklerin gizlenemeyeceğinin altını bir kez daha çizerken, ‘Coğrafya tarihi yener’ sözünü yeniden hatırlatır, Sn. Akıncı nedzinde toplumumuza yapılan saldırıyı kınadığımızı belirtiriz.

Saygılarımızla.
Burak Maviş
KTÖS Eğitim Sekreteri

.