Mağusa esnafı, eylem hazırlığında…

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) 2020-2021 Akademik yılına online eğitim ile devam edeceğini açıklaması üzerine Gazimağusa Esnaflar Birliği harekete geçerek, üniversitenin kararına tepki olarak Cuma günü saat 11.00’de eylem çadırı kuracaklarını açıkladı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) 21 Eylül tarihinde senatonun yapmış olduğu online eğitim açıklaması, Gazimağusa esnafında endişeye sebep oldu. Esnaf, DAÜ’nün bir an önce öğrencilerini adaya çağırıp eğitime başlanmasını talep ediyor.

Mağusa ve çevresinde bulunan yaklaşık 1800 esnaf, DAÜ Rektörlüğü önünde cuma günü saat 11.00’de eylem çadırı kurarak yeni dönem için alınan kararların yaratacağı problemlerden, öğrencileri adaya gelmeye teşvik edilmemesi gibi sebeplerden ötürü eylem başlatma kararı aldı.

DAÜ Yurtlar Birliği, Taksiciler Birliği, Marketçiler Birliği, Restorancılar Birliği, berberler, fırıncılar, konfeksiyoncular, sucular, benzinciler ve birçok Mağusa Esnafı bu eyleme destek vereceğini ve katkı koyacağını dile getirdi.

Daha önce okuldan yapılan açıklamada DAÜ, 12 Ekim’de eğitimlerine başlayacağını, gelebilecek öğrencilerin geleceğini, mücbir sebeplerden dolayı da gelemeyecek öğrencilere online eğitimlerine devam edeceklerini belirtilmişti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Mağusa Esnaflar Birliği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hepimiz biliyoruz ki Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karar da yüzde 40 online yüzde 60 yüz yüze eğitim olacak diye belirtildi. DAÜ rektörü anket yapıldığını ve öğrencilerin yüz yüze egitimi istediğini bizlere açıklarken bu tutarsız davranış neyi amaçlamaktadır?

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin öğrencilere yolladığı mailler eğitimlerin online olacağı ve gelmenize gerek kalmadığı yönündedir. Bu sebepten dolayı bizleri çok zor günler beklemektedir.

Bizler de Rektörlüğe, Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) üyelerine, hükümete buradan seslenmek istiyoruz,  Üniversite tavrını değiştirmez ise tüm esnaf batacaktır dolayısı ile DAÜ de batacaktır.

“EGOİST TAVIRLARLA BU ÜNİVERSİTE YÖNETİLMEZ”

Bu kararı alan DAÜ buradaki en büyük paydaş olan esnafa neden fikirlerini sormuyor. DAÜ-SEN’in yapmış olduğu açıklamalardan sonra DAÜ’nün böyle bir açıklama yapması neyin göstergesidir? Üniversite ile toplantılar yapıldı. Bizler dedik ki ülkesinde sağlık sorunu olanlar ciddi büyük sorunları olanlara online destek sağlayabilirz buna göre sağlık raporu istenmelidir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi ile hükümetin yapmış olduğu açıklama tamamen uyuşmamaktadır.  Öğrencilerin bir kısmı şu an adada bu açıklamadan sonra peki onlar ne yapacaklar? Biletlerini alıp yoldan gelenlerin günahı nedir?

Şuan karantinada bekleyip bir an önce kampüse gelmek isteyen öğrenciler ne yapacaklar? Bizler esnaf olarak, Mağusa halkı olarak çok ciddi sorunlara boyun eğmeyeceğiz.

Nedir bu sorunlar; Kiralarımızı ödeyemeceğiz, elektrik ödenemeyecek, personel işten çıkacak, maaşları ödeyemeyeceğiz büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya kalacağız. Bu açıklamalar düzeltilmez ise Cuma günü saat 11.00 da Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’nde tüm esnaf olarak eylem yapılacaktır. Rektörlük önünde çadır kurulacaktır.

Eskisi gibi olmayacak bizler hayatımızı sürdürmemiz için öğrencilerin gelmesi gerekiyor, sağlık koşulları, hijyen koşulları bizler de üzerimize düşen ne varsa Mağusa esnafı olarak yapmaya hazırız. Yurtlarla ilgili de öğrenciler geleceği zaman öğrenciler yurtlarda kayıt yaptığı için kendi odasında izole edecek kendini sonuçları negatif çıkınca da normal hayatına dönebilecekler.

Her şey hazırken neden uçuş sayılarını arttırmıyoruz? Uçuş sayılarının derhal artması lazım öğrenciler 1 Ekim itibariyle adaya gelmek istiyorlar. Larnaka’ya binlerce uçak inerken buraya inmemesi ne kadar doğrudur. Maskemizi takıp kurallara uyulmasına dikkat edeceğiz.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mütevelli heyeti, Rektörlük, Eğitim Bakanlığı bu işi çözmediği sürece hükümet, hükümet ortağı sandıkta sonuçlara katlanacaktır.”