KTÖS: ” Yeni Öğretim Yılında Çocuklar Yine Okulsuz Kalacak”

KTÖS yazılı açıklama yaparak ,hükümetin aldığı önlemlerin yetersiz olduğu ve yeni öğretim yılı başında çocukların yine okulsuz kalacağı uyarısında bulundu.KTÖS’ün açıklaması şöye;

Adamızın kuzeyine yönelik sistematik nüfus aktarılması başta eğitim olmak üzere hayatın tüm alanlarında yapılması gereken planlamayı işlevsiz kıldığı gibi günlük yaşamı da kaosa dönüştürmüştür.

2017-2018 öğretim yılı başına yaşanan en trajik gelişme, Girne’de 83 öğrencinin yer yokluğu nedeni ile okullara alınamaması olmuştur. Son anda alınan geçici tedbirlerle öğrencilerimize ancak okulların açılmasından tam üç ay sonra eğitim olanağı sağlanabilmiştir. Öngörüsüz, iş bilmez eğitim bakanları sayesinde geçmişten günümüze devam eden bu sorun hala daha çözülmüş değildir. Değişen hükümet ile beraber yeni okul yapmak için yer arayışı maalesef başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bunun da ötesinde yeni okul için ne plan ne de proje hala daha hazırlanmamıştır. Seçim yasakları nedeni ile herhangi bir ihaleye çıkma durumu da söz konusu değildir. Eğitim Bakanlığı’nın okul yapmak maksadı ile bulduğu araziye de Girne’yi sorumsuzca yayınladığı emirnamelerle beton ormanına dönüştüren “Şehircilik Dairesi” sorun çıkarmaktadır. Bu noktada meyhane yapılan Zeytinlik İlkokulu’nu da geriye alamayan Eğitim Bakanlığı sadece Bellapais İlkokulu’nu tamir etmeye girişmiştir. Üzerinden bir yıla yakın bir süre geçmesine ve Çocuklar Okulsuz Kalmasın İnisiyatifi’nin bizlerle birlikte ortaya koyduğu eylemlere rağmen “dağ fare doğurmuştur.”

Buradan çağrımızı yeniliyoruz; Girne merkez başta olmak üzere Lapta’dan, Karşıyaka, Karaoğlanoğlu, Çatalköy dahil okul ihtiyaçlarımız devam etmektedir. Hükümetin aldığı önlemler yetersiz olup, yeni öğretim yılı başında çocuklarımız yine okulsuz kalacaklardır. Bu çerçevede Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere hükümeti geç olmadan uyarıyoruz;

1- Ülke çalışma izni ile gelenlerin ailelerini getirmeleri durumunda işverenlerine eğitim ve sağlıkla ilgili vergilendirme getirin.

2- Girne merkezde acilen yeni anaokul, ilkokul ile ortaokul, ihtiyacı olduğunu görerek arazi, proje ve inşa için tedbirler alın.

3- Çalışma izinsiz ülkeye gelenlerin ve ailelerini de getirenlere yönelik yasal tedbirleri uygulayın kaçak işçi çalıştıranlara göz yummayın.

4- Öğrenci sayısının pedagojik açıdan ilkokullarda 26, anaokullarda 20 olması gerçeğine rağmen Girne’de yaşanan sıkışıklık nedeni ile önümüzdeki yıla yönelik çalışma yapın. Okulların maksimum öğrenci alma kapasitelerini belirleyip kota koyun.

5- Öğretmen kadrolarının yetersiz kalacağı gerçeğinden hareketle ihtiyaç olan kadro artırımı için yasal düzenleme yapın.

Bu çağrıları tekrar yaparken, önümüzdeki akademik yılın başına kadar tedbir alınmaması halinde, “Çocuklar Okulsuz Kalmasın İnisiyatifi” ile birlikte grev dahil her türlü eylemi yapmaktan kaçınmayacağımızı şimdiden duyururuz.

Saygılarımızla.

Şener Elcil

KTÖS Genel Sekreteri