KTÖS, ÖĞRETMEN EKSİKLİĞİ OLAN OKULLARI AÇIKLADI

KTÖS Örgütlenme Sekreteri Akgün Kaçmaz açıklamasında Kıbrıs’ın kuzeyinde oluşturulan siyasi yapının, hükümetler değişse de, işleyişini aynı şekilde sürdürmeye devam ettiğini belirtti.KTÖS öğretmen eksikliği olan okulları açıkladı ve Bakanlığı göreve çağırdı.Açıklama şöyle:

Kontrolsüz nüfus akışı ve nüfusun tam olarak bilinmemesi sağlık, eğitim, belediye gibi temel hizmetlerin planlanamamasına neden olmakta ve temel insani ihtiyaçlar giderilememektedir.

Sendikamız bakanlığın İlköğretim Dairesi ile özveriyle çalışmış, öğretmen nakilleri, 12 Temmuztarihinde imzalanmış ve Kamu Hizmeti Komisyonu’na gönderilmiş olmasına rağmen bürokrasi aşılamamış ve öğretmenliğe giriş sınavları, 14-15 Eylül tarihinde açıklanmıştır. Atamaların tamamlanması Ekim ayını bulabileceğinden, önümüzdeki eğitim yılında da okullarımızın öğretmen ve yönetici eksiklikleriyle açılacağı görülmektedir.

Geçmiş yıllara baktığımızda özellikle Girne bölgesi başta olmak üzere Lefkoşa ve Mağusa ilçelerinde de ciddi nüfus artışı gözlenmektedir. Okullarımız, bu bahsettiğimiz nüfus artışından doğacak öğretmen ihtiyaçları haricinde 60 öğretmen eksikliği (öğretmen eksikliği olan okullar Ek’te sunulmuştur) ile açılacaktır. Bu kabul edilemez bir durumdur.

Ayrıca, ilgili daire ile gerçekleştirdiğimiz nakiller sonrasında 4 okulumuzda Müdür, 8okulumuzda Müdür Muavini ihtiyacı doğmuştur. Okullarımızın eksik yönetici ile açılmaması için gerekli kadroların derhal tamamlanması, müdür ve müdür muavinlerinin atanması gerekmektedir.

Her yıl olduğu gibi, eksikliklerin giderilmesi ile ilgili uyarılarımızı önceden yapmayı görev kabul ediyoruz.

Bu noktada, Eğitim Bakanlığı’na ve Kamu Hizmeti Komisyonu’na okulların eksiksiz açılmasıyla ilgili gerekli önlemlerin bir an önce alınması için çağrıda bulunuyoruz.

Ayrıca bu konuda Okul Aile Birliklerini ve velileri, çocuklarımızın eğitim kaybı yaşamaması adına seslerini yükseltmeye ve sendikamızın bu konu ile ilgili hassasiyetine destek vermeye davet ediyoruz.

Saygılarımla,

Akgün Kaçmaz

KTÖS Örgütlenme Sekreteri

Öğretmen eksikliği olan okullar:

Alaniçi İlkokulu

Alasya İlkokulu

Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu

Beyarmudu İlkokulu

Büyükkonuk İlkokulu (4)

Canbulat İlkokulu (2)

Çayırova İlkokulu (4)

Değirmenlik İlkokulu

Dilekkaya İlkokulu

Dipkarpaz İlkokulu (6)

Dörtyol İlkokulu

Esentepe İlkokulu (4)

Güvercinlik İlkokulu (3)

Kumyalı İlkokulu (4)

Lapta Anaokulu (2)

Lapta İlkokulu

Osman Türkay Anaokulu

Polatpaşa İlkokulu

Serdarlı İlkokulu

Şht. Mustafa Kurtuluş İlkokulu (2)

Şht. Salih Terzi İlkokulu

Şht. Zeki Salih İlkokulu

Tatlısu İlkokulu (2)

Yayla Anaokulu

Yedikonuk İlkokulu (3)

Yeni Boğaziçi İlkokulu (2)

Ziyamet İlkokulu (3)

Ziyamet Özel Eğitim Merkezi (5)