KTÖS GENEL SEKRETERİ ELCİL: HÜKÜMET GÖZÜNÜ KOOPERATİFLERE DİKMİŞTİR

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, “UBP-HP Hükümeti gözünü Kıbrıs Türk toplumunun sermaye kuruluşları olan Kooperatiflere dikmiştir.” dedi. Elcil’in yazılı açıklaması şöyle:

Adamızın kuzeyini sömürge haline getiren Türkiye’nin dayattığı paketi koltuk uğruna yürürlüğe koyan UBP-HP Hükümeti gözünü Kıbrıs Türk toplumunun sermaye kuruluşları olan Kooperatiflere dikmiştir.
Yeni atanan Kooperatif İşleri Mukayyidi Sn. Kemal Deniz Dana görevini kötüye kullanarak, kooperatifleri basın önünde kötülemeye devam etmekte, siyasi gerekçelerle bir kooperatifimizin yönetimini görevden almaya çalışmaktadır. Bu da yetmezmiş gibi basın önüne çıkarak yasalara aykırı bir şekilde ilgili kooperatif hakkında güven sarsıcı beyanlar yapmaktadır. Türkiye’nin dayattığı paket çerçevesinde bu uygulamaların yapıldığı gayet açıktır. Sn. Dana verilen talimatları yerine getirmekte ve bu uygulamaları hesap verebilir, şeffaflık ilkelerinin arkasına saklanarak yaptığını iddia etmektedir. Bize göre Sn. Kemal Deniz Dana partizanlık yapmakta, çifte standart yaratmakta ve Türkiye yetkililerinin talimatları ile hareket etmektedir. Bu çerçevede Sn. Kemal Deniz Dana aşağıdaki soruları cevaplamalıdır:
1- Kooperatiflerin denetimi sizin sorumluluğunuzda olmasına rağmen neden denetimleri geç yapıyorsunuz?
2- Sizin sorumluluğunuzda olan denetim konusundaki gecikme ile ilgili kooperatifleri suçlamanızın altında yatan esas neden kooperatifleri gündem yapıp, kapatmak mı?
3- Merkez Bankası, basın toplantısı yapıp kurumları zor durumda bırakmak yerine, denetlediği özel bankalardaki usulsüzlükler ve yasa dışı uygulamalarla ilgili yasal gereklilikleri yerine getirirken, siz neden kamuoyu önünde sürekli açıklamalar yaparak kooperatiflerin güvenirliliğini tartışıyorsunuz?
4- Kıbrıs Türk toplumunun malı olan Kooperatif Merkez Bankası’na yıllardan beri el koyarak işletmelerini arpalığa dönüştüren Ulusal Birlik Partisi değil mi? Bu konuda öneriniz nedir?
5- Kooperatif Merkez Bankası yönetim kuruluna partizanca atanan partililerinizin yandaşlarınıza dağıttığı geriye ödenmeyen krediler konusunda ne yapıyorsunuz?
6- Kooperatif Merkez Bankası’ndan UBP hükümetlerinin borçlandığı ve yıllardan beri ödenmeyen kredilerin göz boyamak için taksitlendirdiğiniz miktarının borç faizini bile ödeyemediğini biliyor musunuz?
7- Partiliniz olan bazı köy kooperatiflerindeki yasadışılıkları neden gizleyip, son yaptığınız basın toplantısında ayrıntıları ile açıklamadınız?
8- Seçim yapmayan UBP’li yandaş kooperatiflerin isimlerini neden açıklamıyor ve neden haklarında işlem başlatmıyorsunuz?
9- Kooperatif Merkez Bankası’na partizanca atadığınız bazı yönetim kurulu üyelerinizin kriterlere uymadığını ve 2013 yılında mazot çalmaktan yargı önüne çıktığını bilmenize rağmen neden haklarında işlem yapmıyorsunuz?
10-Sağlık Bakanı müsteşarı olduğunuz dönemde bir usulsüzlükten dolayı hakkınızda Sayıştaylık’ta soruşturma dosyası olduğu doğru mu?
Bu sorduğumuz soruların yanıtını en kısa zamanda kamuoyu önünde vermenizi beklerken, kooperatiflere olan düşmanca girişimlerinizin aldığınız talimatlardan dolayı olduğunun farkında olduğumuzu, görevden alınması gereken biri varsa Kıbrıslı Türklere hizmet etmeyen siz ve sizin gibi TC işbirlikçileri olduğunu vurgularız.
Saygılarımla,

Şener Elcil
KTÖS Genel Sekreteri