KTÖS, ÇANAKKALE GEZİLERİYLE İLGİLİ HÜKÜMETİ SESSİZ KALMAKLA SUÇLADI

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), KKTC’den öğrencileri Çanakkale’ye taşıyan gezilerin devam ettiğini belirterek bu durumu eleştirdi ve bakanlığı sesiz kalmakla suçladı.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil tarafından yapılan açıklamada, TC Büyükelçiliği’nde oluşturulan Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından organize edilen gezilerin temel amacının “AKP yandaşı şirketlere para aktarmak” olduğu belirtildi. Açıklamanın tam metni şöyle;

Çanakkale’ye kültür gezisi adı altında Kıbrıs’tan 5500 öğrenci götürme projesi AKP’ye para aktarma ve Kıbrıs Türk toplumunu asimile etme projesidir.

Koordinasyon Ofisi Yasası ile başlayan ve yasanın yargıdan dönmesi sonucunda tamamen TC elçiliğinde oluşturulan Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından organize edilen Çanakkale gezilerinin temel amacı AKP’ye para aktarmaktır. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın sessiz kalarak onay verdiği bu projenin bir diğer amacı da Kıbrıs Türk toplumunu asimile etmektir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi hedef seçen TC elçiliği, Kıbrıs’a verdiklerini söyledikleri paralar ile bu projeyi organize etmektedirler. Gençlik ve Spor Müdürü adı altındaki TC elçilik görevlisi Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nı para tehdidi ile baskı altına alarak bu çalışmayı yürütmektedir. Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere dörtlü koalisyon hükümeti olaya sessiz kalarak onay vermektedir.

Kıbrıs Türk toplumuna verdikleri söyledikleri paralar üzerinde Kıbrıs Türk makamları söz sahibi bile değildir. TC elçiliği, Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği bütçeyi bu proje ile AK Partili yandaşlarına dağıtmaktadırlar.

Çocukları koyacağımız okul yokken, okullara cari bütçe ayrılmazken, okullar spor etkinlikleri için bile otobüs tutacak mali güçte değilken, Çanakkale’ye geziler organize edilmesinin gerçek nedeni AKP yandaşı şirketlere para dağıtmaktan başka bir şey değildir.

Bu dayatmalarla bir yere varılamayacağı açık olmasına rağmen Kıbrıslı Türkler’i temsil ettiğini söyleyen makamların sessiz kalması, suça ortak olmak demektir. Toplumun ihtiyacı olmayan bir şeyi dayatan TC makamları suçlu olduğu kadar, AKP’lilere para aktarmak için organize edilen bu projeye sessiz kalarak onay veren makamlar da suçludur.

Bu sessiz onaylama, iradeye saygısızlık olduğu gibi, AKP’nin oyuncağı olmak demektir.

Saygılarımla,

Şener Elcil

KTÖS Genel Sekreteri