KTÖS VE BASIN-SEN , AFRİKA GAZETESİ DAVASI KARARININ OKUNACAĞI LEFKOŞA MAHKEMESİ ÖNÜNDE OLACAK

KTÖS ve Basın-Sen , Basın, düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip çıkmak için 16 Mayıs Perşembe günü saat 14:00’de tüm demokrasiye ve insan haklarına inanan ilerici ve aydın kesimleri Afrika Gazetesi davasının kararının okunacağı Lefkoşa Mahkemesi önünde toplanmaya davet etti. Ortak açıklamanın tam metni şöyle:

16 Mayıs 2019 tarihi hem ülke demokrasimiz hem de ifade ve basın özgürlüğü adına dönüm noktasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile 22 Ocak tarihinde linç edilmek istenen Afrika Gazetesi çalışanlarına yönelik susturma operasyonu bizzat Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından yargıya taşınmış ve gazetede yayınlanan bir kolaj yüzünden Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ile Gazete Direktörü Ali Osman Tabak’ın mahkumiyeti istenmiştir. Bu talep ve isteğin en net örneği ise Türkiyeli yetkililerin ülkemizdeki yargıya müdahale olarak kabul edilecek olan “Bu davayı yakından takip edeceğiz ve mahkum olmaları için gereğini yapacağız” açıklamasıdır.

Tüm bu demokrasi dışı tavırlara ve yargımıza yapılan müdahalelere karşı çıkmak, aynı zamanda da basın, düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip çıkmak için 16 Mayıs Perşembe günü saat 14:00’de tüm demokrasiye ve insan haklarına inanan ilerici ve aydın kesimleri Afrika Gazetesi davasının kararının okunacağı Lefkoşa Mahkemesi önünde toplanmaya davet ederiz. “Bu memleket bizim” diyen ve Kıbrıs kimliğine ve kültürüne sahip çıkan herkes bu mücadelede safını net olarak belli etmelidir.

Saygılarımızla.

Şener Elcil Ali Kişmir

KTÖS Genel Sekreteri Basın-Sen Başkanı