Köpeklerde ‘Gençlik Hastalığı ‘ Nedir?

Köpek gençlik hastalığı diğer viral köpek hastalıkları arasında en yaygın bulaşma görülme ve en fazla ölüme sebebiyet verme özelliklerine sahip olmasıyla önemli bir hastalıktır. Doğal ortamda aşısız olarak bulunmakta olan bazı yabani hayvanların ve köpeklerin bu etkeni diğer köpeklere bulaştırma riski açısından da köpek sahipleri için dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.
Hastalığın Etkeni
Hastalık etkeninin bilimsel adı Canine Distemper Virus‘tur. Tüm viral enfeksiyonlarda olduğu gibi hücrelerin içerisinde aktif hale gelerek hastalık oluşturan bir etkeni antibiyotikler ile yok etmek mümkün olmadığından öncelikli olarak hastalıkla mücadele yolu aşılama olmalıdır. Antibiyotik tedavisi ise diğer bakteriyel enfeksiyonların önlenmesi için uygulanmaktadır. Canine Distemper Virusu çakal, kurt, tilki gibi vahşi hayvanlarda da hastalık oluşturabilmektedir.

Bulaşma Yolları
Virusun genel olarak bulaşması hastalığı taşıyan hayvanların yaymış oldukları vücut sıvılarında bulunan etkenin genellikle solunum yolu ile alınmasıyla gerçekleşmektedir. Ancak hastalık etkeninin bulaşmış olduğu kap vb materyallerden de bulaşma gerçekleşebilmektedir. Soğuk hava şartları bulaşma için daha elverişlidir.
Korunma ve Aşı
Aşılamada yavru köpeklerin 16 haftalık yaşa ulaşmadan önce gençlik hastalığı aşılarının tamamlanmış olması gerekmektedir.

Aşılı annelerin yavruları ilk 16 hafta anne sütü ile korunmakta!

Gençlik hastalığına karşı aşısı yapılmamış yavru köpekler 16 haftalık yaşa ulaşmalarından itibaren risk altındadırlar. Bu süreden önce veteriner hekiminin uygun göreceği bir aşılama programına göre aşılanması hayati açıdan önem arz etmektedir. Ancak annelerinden yeteri kadar süt ememeyen dolayısıyla anne sütü ile yeterli antikorları (maternal antikor) alamayan yavrularda 16 haftalıktan daha erken de hastalığa rastlanabilir.

Belirti ve Etkileri
Köpek gençlik hastalığı solunum sistemi, sindirim sistemi ve merkezi sinir sisteminde ve çoğunlukla birden fazla sistemde hastalık oluşturur. Hastalığın etkilediği bölgelere bağlı olarak deri formu, sindirim formu, solunum formu, sinirsel form ve göz formu olmak üzere çeşitli formları vardır. Tüm formlar bir arada görülebileceği gibi hastalık birden fazla formda ortaya çıkmaktadır. Hastalık belirtileri arasında ishal, kusma, vücutta su kaybı, kilo kaybı, öksürük, burun akıntısı, soluk almada güçlük, deride kötü koku, deride irinli iltihaplanmalar, sinirsel formun belirtisi olarak kaslarda tikler (bacak ve yüz kaslarında) ve hareketlerde koordinasyon bozuklukları, körlük, hafif yada tam felç gibi belirtiler farklı kombinasyonlarda görülebilir. Canlı çoğunlukla başka hastalık etkenlerine karşı da açık konuma geldiğinden hastalığın teşhisi daha da karmaşık bir hal alabilir.

Köpek Gençlik Hastalığı Tedavi Metotları
Köpek gençlik hastalığı tedavisi ancak hastalığın oluşturduğu problemlerin hafifletilmesine ve diğer bakteriyel etkenlere karşı antibiyotik tedavisi uygulama ile yapılabilir. Ancak asıl hastalık etkenine yönelik bir müdahale tüm viral enfeksiyonlarda olduğu gibi (hücre içi patojeni) yapılamamaktadır. Dolayısı ile tedaviye rağmen hastalık ölümle sonuçlanabilir. Bu sebeple bu hastalıkla mücadelede en etkili yol büyük oranda hastalığın oluşmasına engel olan aşılamalardır. Hastalığa yakalanmış hayvanların aşılanması gibi bir seçenek yoktur. Aşılar yanlızca sağlıklı hayvanlarda uygulanabilen koruyucu amaçlı uygulamalardır. Yavru köpeklerin aşılanmasına 6 haftalık yaştan itibaren başlanılabilir. Aşılar genellikle uygun görülen 21 günlük aralıklarla yavrular 16 haftalık yaşa ulaşıncaya kadar tekrar edilmelidir. Aşıların sağladığı bağışıklığın aşı yapılır yapılmaz oluşmadığı unutulmamalı, bu sebeple yavrular tam bağışıklık sağlanmadan dış ortamlarla temasda bulundurulmamalıdır. Yetişkin köpeklerde ise aşılamalar en az yılda bir defa tekrar edilmelidir.