“Kıbrıs Türk halkı kültürünü imamın ordusuna karşı da koruyacak”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, eğitimle ilgili yapılan eleştirilere yanıt vermek üzere kürsüye çıktı.

Hükümet programında AÖA’nın özgün yapısı korunarak geliştirileceğinin söylendiğini, kendilerine bunun nasıl yapılacağının sorulduğunu dile getiren Özyiğit, AÖA’nın bir üniversiteye bağlanması için atılan adımların iptal edileceğini belirtti.

DAÜ’nün ilkelerine yaraşır bir yasaya kavuşturulacağını söyleyen Özyiğit, “Kolejler kapatılmayacak” dedi.

Özyiğit, yarışmacı sınavlar yerine başarıyı ölçen sınavlar getirileceğini dile getirdi.

Özyiğit’in konuşması sırasında Meclis içinde tartışma yaşandı.

Hazırlayacakları yasaların Meclis’e geleceğini hatırlatan Özyiğit, eğitimin devlet politikası haline getirilmesi için çalışacaklarını dile getirdi.

Kıbrıs Türk halkının sömürge döneminde Atatürk ilke ve inkılaplarına tutunduğunu, kültürünü ve değerlerini koruduğunu söyleyen Özyiğit, “Papazın ordusuna karşı korudu, merak etmeyin imamın ordusuna karşı da koruyacak” dedi.

Töre: Kim işaret edildi?

Bunun üzerine kürsüye çıkan UBP Milletvekili ve Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Özyiğit’in “imamın ordusu” ifadesiyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve AKP’yi kastettiğini savundu.

Bunun üzerine CTP Milletvekili Doğuş Derya yerinden, Töre’nin bu sözleriyle hedef gösterdiğini söyledi. Bu sırada Meclis’te gerginlik ve sözlü atışma yaşandı.

Ardından konuşmasına devam eden Töre, hükümet programında KKTC’nin devamının sağlanacağına dair ifadeler yer almasını beklediğini kaydetti.

“Nasıl bir Fransız Fransız olmaktan gurur duyuyor, ben de bir Türk’üm ne mutlu Türk’üm diyene demekten gurur duyarım” diye konuşan Töre, vatanı milleti bayrağı korumaya yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Faşizme karşı omuz omuza sözleriyle kimin işaret edildiğini soran Töre’ye cevaben Doğuş Derya yerinden “sen” diyerek cevap verdi.

Özyiğit: Kimi kastettiğim belli

Yeniden söz alan Bakan Cemal Özyiğit, “imamın ordusu” sözünün başka yerlere çekilmemesi gerektiğini, kimi kastettiğinin belli olduğunu söyledi.