KAPISIZ : GKK BÜNYESİNDE BULUNAN 2 HELİKOPTER NEDEN KULLANILMIYOR !

 HTKS Başkanı Cem Kapısız eğer istenirse Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan AS532 Helikopterleri için özel üretilmiş yangın söndürme aparatı takılabileceği ve bu helikopterlerin erken müdahalede kullanılabileceği önerileri hatırlatarak bir kez daha ormanlarımızın yanmasına tahammülümüz kalmamıştır dedi.

Söz Kıbrıs’a konuşan Cem Kapısız  Gevenlik Kuvvetleri bünyesinde bulunan helkopterlere aparatı takılarak yangınlara anında müdahale edilebileceğini söyledi. Biz 2013 yılında gerekli araştırmayı yapmış ve maliyeti ortaya koymuştuk fakat ne yazık ki bununla ilgili hiçbir dönem adım atılmamıştır dedi.Kapısız maliyeti de ortaya koydu.

 

 

Tavsiye Edilen Model Kapasite (Litre) Boş Ağırlık (Kg) Brüt Ağırlık (Kg) Fiyatı (€)
BBF26-7590 3410 150 3600 25,388
BBF26-4000 4000 160 4200 27,595

 

2013 yılında dönemin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif’de gönderilen çalışmayı yayınlıyoruz.

 

20-09-13

 

Sn. Dr. Ahmet Kaşif

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı,

 

Geçtiğimiz ay yaşanan yangın felaketinin ardından, bir kez daha anlaşılmıştır ki bir yangın helikopterinin KKTC ‘de bulunması şart olmuştur. Günlerdir kamuoyunu meşgul eden bu konu hakkında, birçok siyasi görüş belirtmiş, köşe yazarları köşelerinde çeşitli çözüm önerilerini değerlendirilmeye çalışmışlardır.

Buna ek olarak bazı köşe yazarları kaynağı belli olmayan yerlerden aldıkları uçuk ve abartılı rakamlarla halkın ve siyasilerin gözünü korkutmuştur.

Tüm bu olaylar gelişirken Dönemin Başbakanı Sn. Dr. Sibel Siber tüm seçeneklerin değerlendirildiğini ve yaz aylarında helikopter kiralama kararı alındığını basından duyurmuştur.

HTKS sendikası olarak bazı konulara açıklık getirmek isteriz. Öncelikle Her yangın çıktığında Türkiye’den adamıza intikal eden yangın helikopterinin adamıza ulaşması en erken, uygun hava koşullarının da olduğu varsayılarak 1 saati bulmaktadır.

Çeşitli mercilerin yaptığı açıklamalarda bu helikopterin 20 dakikada adaya ulaştığı ve bundan dolayı adamızda boyle maddi külfet getirecek bir helikopterin bulunmasına gerek olmadığı yönündeydi. Bugün Jet motorlu yolcu uçaklarının adamıza en yakın varış yeri olan Antalya’ya uçuş süresi 45 dakikadır ki bu uçakların uçuş süratleri 800-900 km/s’dir. Bundan dolayı halkımızın bu tür açıklamalara prim vermemesini şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Asıl Üzücü olan havacılık ile ilgili konularda, Tam donanımlı ve eğitimli personel ve amirleri bulunan Sivil Havacılk dairesinden ne bir görüş ne de bir araştırma yapılması istenmiştir.

Bir aydan beridir HTKS olarak yaptığımız araştırmalar sonucunda çeşitli uluslararası şirketlerle bazı görüşmelerde bulunduk.

Eğer istenirse Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan AS532 Helikopterleri için özel üretilmiş yangın söndürme aparatı takılabileceği ve bu helikopterlerin erken müdahalede kullanılabileceği tezimiz teyit edilmiştir.

Medyada çıkan çeşitli haber ve yazılarda, yangın helikopterlerinin özelliklerinin diğer helikopterlere göre farklı olduğu ve performanslarının sıcak havalarda daha iyi olduğu yönündedir. Ayrıca aparat alımının da verimli olmayacağını savunan birçok yazı medyada yer bulmuştur.

Yukarıda da belirtiğimiz gibi Türkiyeden bir yangın helikopterinin adamıza ulaşması 1 saati almaktadır. Fakat bu aparatların Güv.K.K.’lığı ile birlikte işbirliği ve istişare edilip kullanılması  durumunda, şu an Pınarbaşı İlker Karter Havaalanı’nda konuşlanmış 2 adet AS532 tipi helikopter yangına 10 dakika içerisinde müdahale edebilecek durumda olacaktır.

Burada konuşulması gereken helikopterlerin su taşıma kapasitesi değil, ne kadar erken müdahale edebileceğidir. Unutmayalım ki her yangın ufaktan başlayarak büyür ve bu yangına 1 saat sonra müdahale edilmesindense ilk on dakikada müdahale edilmesi büyük fark yaratmaktadır.

Araştırmalarımız sonucu irtibata geçtiğimiz Kanada menşeli SEI Industries Ltd. sendikamızı Türkiye’de bulunan satış temsilcisi firmaya yönlendirmiştir.

Türkiye’de bulunan satış temsilcisi ile yaptığımız yazışmalar sonucu “Bambi Bucket” olarak adlandırılan aparatın fiyatının yaklaşık 25,000€ olduğu tarafımıza bildirilmiştir. Bu aparat sayesinde AS532 helikopteri bir defada 3600 kg suyu taşıyabilecektir. Bahsi geçen aparatın mevcut iki helikoptere de alınması durumunda bir defada 7200 kg su ile yangın bölgesine boşaltabilecek duruma gelinecektir.

Aşağıda AS532 Tipi helikopterler için önerilen 2 çeşit Bambi Bucket modelinin teknik detayların ve buna ek olarak sistem özelliklerini belirten broşür ektedir. Ayrıca iletişim kurulacak Türkiye’deki firma temsilcisinin bağlantı bilgileri bulunmaktadır.

Buradan Tekrar belirtmek isteriz ki, HTKS olarak halkımızın her zaman güvenli bir şekilde uçuşlarını kontrol eden biz hava trafik kontrolörleri, bu gibi toplumsal konularda da araştırmalarını ve takibini sürdürecektir.

 

HTKS Yönetim Kurulu (a)

Başkan

Cem KAPISIZ

FİRMA TARAFINDAN ÖNERİLEN MODELLER

Verilen bilgiler doğrultusunda firma tarafından iki model önerilmiştir. AS532 tipi helikopter ortalama 4600kg taşıma kapasitesi ile BBF26-7590 modeli için daha uygun olacağı belirtildi.

Tavsiye Edilen Model Kapasite (Litre) Boş Ağırlık (Kg) Brüt Ağırlık (Kg) Fiyatı (€)
BBF26-7590 3410 150 3600 25,388
BBF26-4000 4000 160 4200 27,595

Sipariş verilirken helikopterin tüm yakıt ve donanım ağırlığının da hesaba katılması tavsiye edilmektedir. Aparatın helikoptere ağır gelmesi halinde ciddi problemler yaşanabileceği belirtilmiştir.

 

 

 

 

YANGIN