Kanatlı: 2023’te KKTC’yi savunur noktaya geleceğiz.

SÖZKIBRIS/ÖZEL

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Türkiye’nin  Cumhurbaşkanı Tatar ve azınlık hükümeti eliyle KKTC’de bir sistem değişikliği üzerinde çalıştığına dikkat çekerek, “ Hedef 2023’te Türkiye’de gerçekleşecek seçimlerle paralel bir şekilde burada da sistemi tek adam yönetimine çevirmektir. Çok ilginçtir ama ileride bugünkü yapısıyla eleştirdiğimiz KKTC’yi bile arar ve savunur noktaya geleceğiz” dedi.

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gelişmeleri değerlendirdi. Kanatlı, hükümetin icraatlarını anlamanın mümkün olmadığını ifade etti.

“Bizi mecliste yer almak için uğraş vermemekle eleştirenler bugün meclisin düşürüldüğü içler acısı duruma bir baksın, meclis içinde yer alsanız ne fark eder, içerdekilerin durumu ortada, ülkeyi yönetenler belli, bu yapıda nere varacaksınız” şeklinde konuştu.

Açıklamalarında Türkiye ile KKTC arasında son imzalanan 4 antlaşmaya da atıfta bulunan Kanatlı, “Bu Kuzey Sahil Yolunun Türkiye tarafından yapılmasının altında yatan ana neden, oralarda bir çok arazinin yer almasındandır, yarın bu yolu bitirdikten sonra iskana açacaklar ve Türkiye sermayesine peşkeş çekecekler” dedi.

İş dünyasının  para talep etmek amacıyla Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyareti de eleştiren Kanatlı, “Hani siz egemendiniz, hani sizin  devletiniz, Anastasiadis’e gelince kahraman kesilenler Türkiye’den gidip para dilenmeye iş gelince egemenlikten falan söz etmiyorlar, bu nasıl bir egemen KKTC’ diye sordu.

Açıklamalarının sonunda Kıbrıs sorununa da değinen YKP Genel Sekreteri Kanatlı, BM’nin bir süre sonra çağrısını yapacağı 5+BM toplantısında “İki Egemen Devleti masaya koyamayacağını belirtti. Kanatlı, “Siz bu tezle BM’nin koridorunda bile dolaşamazsınız, bırakın sizi masaya oturtmayı kapıdan bile içeri sokmazlar, Genel Sekreter Gutteres’in 6 maddelik önerileri ordadır ve görüşeceksiniz onu görüşürsünüz ancak. Sn Tatar’ın bugünkü söylemleri sadece “Poz” amaçlıdır, bunların gerçekleşme olasılığı yoktur. Türkiye’nin bu söylemlerine verdiği destek ise elinde kalan son kartın KKTC olmasından kaynaklıdır. AB, Türkiye’yi ajandasından çıkarmıştır ve önümüzdeki süreçte de Türkiye’nin işi gerçekten çok zordur” dedi.