Kamuoyu 160 bin dolar ile ilgili açıklama bekliyor.

Geçtiğimiz günlerde KTÖS tarafından tespit edilen Tatar ve ekibine 160 bin dolar ödenek konusu ile ilgili Maliye Bakanı Dursun Oğuz’a açıklama yapma çağrısında bulunuldu.

KTÖS başkanı Emel Tel tarafından yapılan açıklamanın tam metni :

Sn. Dursun Oğuz,

Maliye Bakanı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın, 1968 yılında, eğitim ve öğretmen hak ve sorunları hakkında olduğu kadar toplumsal tüm konularla ilgili de mücadele vermek için kurulmuş bir sendikal örgüt olduğu kamuoyunun bilgisindedir. Bu nedenle, KTÖS Yönetim Kurulu sıfatı ile, kamu bütçesinin nereye harcandığı konusunda tarafınızdan bilgi alma zorunluluğu doğmuştur.

18-28 Eylül 2021 tarihlerinde, Birleşmiş Milletler’in 75. Kurulu’na katılmak üzere New York’a giden Sn. Ersin Tatar ve ekibinin örtülü ödenek dışında Maliye Bakanlığı bütçesinden 160 bin Dolar (bir milyon dörtyüz yirmi bin TL ) kullandıkları bilgisi bizlere getirilmiştir. Sn. Tatar ve ekibinin, bu lüks gezisini vatandaş adına sorgulamak ve paraların nerelere harcandığını talep etmek şart olmuştur.

Birleşmiş Milletler merkezi New York’a giden Sn. Tatar ve ekibinin, bu lüks gezisini vatandaş adına sorgulamak, özellikle borçların ödenemez noktaya geldiği, binlerce işyerinin kapandığı, esnafın iflas ettiği bu dönemde, paraların nerelere harcandığını talep etmek şart olmuştur. “İtibardan tasarruf olmaz” diyerek vatandaşın yiyecek ekmek bulamadığı, hastalara ilaç alınamadığı, testlerin paralı hale getirildiği, okulların öğretmen ve alt yapı eksiklerinin sürdüğü bir dönemde bu harcamaları sorgulamak vatandaşlık görevidir. Bunun için;

  • Örtülü ödenek dışında New York’a gitmek ve oradaki harcamaları karşılamak üzere Maliye Bakanlığı’ndan 160 bin dolarlık (bir milyon dört yüz yirmi bin TL) bir bütçenin Dışişleri Bakanlığı’na verildiği doğru mu?
  • New York’a giden ekipte kaç kişi ve kimler vardı?
  • New York’ta hangi otelde kalındı? Gecelik ücreti ne idi?
  • BM yetkilileri ile yapılan resmi görüşmenin dışındaki zamanlarda ekipteki kişilerin turistik gezilere katıldığı paylaşılan fotoğraflardan anlaşılmaktadır. Müze gezmek ve alışveriş yapmak için de devlet kaynakları kullanıldı mı?
  • Zorunlu olarak belirlenen harcama kalemleri dışında, ekipteki kişilerin her birine verilen günlük harcırah miktarları ne kadardır?

 

 

New York’a giden Sn. Ersin Tatar’ın, 12/2016 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Yasası kapsamında, yapılan tüm harcama kalemlerini şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşması gerekmektedir. Bu yasa çerçevesinde, bu bilginin ivedilikle tarafımıza iletilmesini tarafınızdan talep etmekteyiz