İklim değişikliği: BM emisyon raporu ‘uyarı alarmı’ veriyor

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) raporuna göre, karbon emisyonunun azaltılması yönünde tek tek ülkelerin planları, iklim değişikliğinin tehlikeli boyutlarını önleyecek düzeyde değil.

UNEP’in emisyon raporu, ülkelerin vaatlerinin, küresel sıcaklık artışını bu yüzyıl sonunda 1,5 derece ile sınırlamakta başarısız olacağını belirtiyor.

Raporda, bu yüzyıl sonunda küresel sıcaklık artışının 2,7 dereceyi bulabileceği ve bunun yıkıcı sonuçlar doğuracağı ifade ediliyor.

Ancak, uzun vadeli “net sıfır” hedeflerinin tutturulması halinde, sıcaklık artışı büyük ölçüde kontrol altında tutulabilir.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ göre, 31 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında İskoçya’nın Glasgow kentinde yapılacak BM iklim zirvesi (COP26) öncesinde, iklim değişikliği konusunda düzenlenen bu yeni bilimsel rapor “yeni bir uyarı” özelliği taşıyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün bu hafta yayımladığı başka bir araştırmada da, koronavirüs salgınına karşın 2020’de atmosferi ısıtan gaz salımının rekor seviyelere ulaştığı ortaya konmuştu.

12.si yayımlanan Emisyon Raporu’nda da, iklim zirvesi öncesinde tek tek ülkelerin BM’ye vaat ettiği karbon azaltma planları inceleniyor.

120 ülkenin sunduğu bu planlar 2030’a kadar olan vaatleri içeriyor. UNEP ayrıca, henüz resmi bildirimi yapılmamış olsa da atmosferi ısıtan gazların azaltılması yönündeki diğer vaatleri de hesaba katıyor.