İKİ TOPLUMLU BARIŞ İNİSİYATİFİ SPEHAR İLE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİ

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs temsilcileri , Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyon Şefi ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile bugün gerçekleştirdikleri toplantı ile ilgili ortak basın açıklaması yaptı. Açıklama şöyle;

İki toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs’tan bir heyet, 5 Haziran Salı günü, Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü Misyon Şefi ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ı ofisinde ziyaret ederek bir toplantı gerçekleştirdi. Heyet toplantıda, Toplumlararası Görüşmelerin durmasına ilişkin görüşlerini ve kaygılarını paylaşırken aynı zamanda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne, Kıbrıs’ın iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon çatısı altında birleştirilmesi ana hedefi ile, iki tarafı görüşme masasına geri getirme konusunda yeni bir inisiyatif ortaya koymak için elinden geleni yapması talebini de iletti.

İnisiyatif temsilcileri toplantıda, “iki ayrı devlet çözümü seçeneğini”, Kıbrıs’ın daimi bölünmesine yol açacak “çözümsüz bir seçenek” olarak gördüklerini ve bunun kabul edilebilir olmadığını da vurguladı.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs