İHALESİZ TEKLİFSİZ ALIM YETKİSİ!

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda, yönetim kurulu tarafından kurum müdürüne ihalesi ve teklifsiz alım yetkisi verilmesi tepkilere neden oldu.

2019 yılınca kesici(şalter) ihalesine çıkan dönemin KIB-TEK Yönetim Kurulu, bu ihale sürecini sonuçlandıramamıştı. E&S LTD adlı şirket ise o dönemde ihalenin kendisine kalacağı düşüncesiyle 600 bin TL’lik şalterleri ülkeye getirtmişti. İhale bir sonuca ulaşmayınca şalterler E&S LTD’nin elinde kalmıştı.

Geçtiğimiz hafta ise, Kıb-Tek Genel Müdürü Ahmet Dargın’ın önergesi ile E&S LTD’nin elinde kalan şalterlerin KIB-TEK’e alınması için yönetim kurulu yetkiyi talep eden Dargın’a verdi. E&S LTD’nin elinde bulunan şalterlerin 11kwh’lık olduğunu ifade eden uzmanlar, KIB-TEK şu anda 22kwh’lik şalterler kullandığını, o nedenle de bu şalterlerin elzem olmadıkça alınmaması yönünde KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun tavsiye kararı olduğunu belirtti. Ayrıca bahse konu şalterlerin “yağlı kesici” olduğu ve bu yönde de kuruma alınmama kararı bulunduğu öğrenilirken, KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun hangi amaçla KIB-TEK Genel Müdürü Ahmet Dargın’a bu şalterlerin alımı için yetki verdiği tartışma yarattı.

Özellikle ihalesiz ve teklifsiz yapılacak olan bu alımdan dolayı mağdur olduklarını ifade eden diğer şirketler, bu yapılanın ayrımcılık olduğunu ve alımın yapılması takdirde bu alımın şaibeli olacağını ifade etti. Şirketlerin talebi, kurumun tıpkı diğer alımlarda olduğu gibi bu alımda da ihaleye çıkması ve tüm firmaların eşit koşullarda yarışması olduğu belirtildi.