İçişleri Bakanı Baybars, Cezaevi’nde Neden 6 Mahkuma Verilen Cezaya Müdahale Ettiğini Açıkladı

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, sosyal paylaşım hesabından yaptığı açıklama ile Merkezi Cezaevinde son yaşanan olayları değerlendirdi.KTAMS ve Hak-Sen’in dün Merkezi Cezaevi’nde Bakan Baybars’ın, Cezaevi disiplin kurulunca alınan kararı iptal etmek istemesi üzerine gerçekleştirdiği grev sonrası açıklama yapan Bakan, “Cezaevinde, olaya karışan 6 mahkuma verilen idari hücre cezasına İçişleri Bakanı olarak müdahale ettiğim doğrudur. Bu müdahaleyi, hava sıcaklığının 41 dereceye vardığı, yazın en sıcak günlerinde gerekli havalandırma koşullarının sağlanmazdan evvel ilgili hücre cezasının uygulanmaya başladığını öğrenmem üzerine yaptım” dedi.İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın açıklaması şöyle:
“Cezaevinde, olaya karışan 6 mahkuma verilen idari hücre cezasına İçişleri Bakanı olarak müdahale ettiğim doğrudur. Bu müdahaleyi, hava sıcaklığının 41 dereceye vardığı, yazın en sıcak günlerinde gerekli havalandırma koşullarının sağlanmazdan evvel ilgili hücre cezasının uygulanmaya başladığını öğrenmem üzerine yaptım. Yaptığım müdahale ile, havalandırma koşullarının değiştirilmesi ve hücre cezası uygulanacak mahkumların insani koşullarda tutulacağının düzenlenmesinden sonra bu cezanın uygulanmasının devamını sağladım.

Kişilerin işledikleri suçlara verilen her türlü cezanın insani temelde olması esastır. Mevcut cezaevindeki fiziksel imkansızlıkların bazı küçük düzenlemelerle giderilmesi mümkünken bunu yapmamak görevimizi yapmamakla eşdeğerdir ve buna müsamaha etmem söz konusu olamaz. Yeni cezaevine geçiş ile birlikte tüm bu tür sorunların esastan giderileceği çağdaş bir cezaevine kavuşacağız.
kamuoyuna saygı ile duyururum”
Bu arada KTAMS Başkanı Güven Bengihan bugün yaptığı açıklamada “İçişleri Bakanımızın, Cezaevi disiplin kurulunca alınan kararı iptal etmek istemesi üzerine Merkezi Cezaevinde dün akşam grev başlattık . Başlattığımız grev neticesinde İçişleri Bakanımız aldığı karardan geri adım atması üzerine grevimiz sonlanmıştır. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı tebrik ederim .” ifadelerini kullanmıştı.