HÜR-İŞ, Asgari Ücretin 1 Şubat’tan itibaren yürürlüğe girmesini yargıya taşıyor.

SÖZKIBRIS/ÖZEL HABER

HÜR-İŞ Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu, mevcut yasaya göre Asgari Ücretin 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girmesi gerekirken, bunu kasıtlı bir şekilde 1 Şubat’a taşıyan hükümeti yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

Serdaroğlu, “Pandemi dönemini fırsat bilerek resmen üç kağıt çevirdiler, önce İşveren tarafı masaya gelmedi bizim de imzamız olmamasına rağmen yeni Asgari Ücreti 4 Bin 400 TL olarak yürürlüğe soktular, itiraz ettik bu kez itirazın görüşüleceği masaya itiraz sahibi çağrılmadı ve el çabukluğuyla 4 Bin 400 TL’ye bile karşı olan İşveren tarafıyla asgari ücreti onayladılar” dedi.

HÜR-İŞ Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Serdaroğlu, içinden geçilen salgın dönemini hükümetin doğru yönetemediğini ifade etti. Serdaroğlu, “Ne sağlığı ne de ekonomiyi sağlıklı bir şekilde yönetemediler ve bugün geldiğimiz nokta ortada. Bugün açlığa mahkum ettikleri insanlarımızı düşünmüyorlar, yegane dertleri koltuk ve bir birileriyle didişme” şeklinde konuştu.

Ahmet Serdaroğlu, ülkenin bugün içine düştüğü durumun en büyük nedeninin adil vergi toplanmaması olduğuna işaret ederek, bordro  mahkumlarından düzenli vergi alınırken, devlete vergisini ödemeyenlerin ise teşviklerle ödüllendirildiğini kaydetti.

Serdaroğlu, “Geçmişte devlete vergisini ödemeyen kimi otelleri bugün Karantina merkezi yaparak onlardan alacaklarını bir yana bırakın üstünden devlet para bile veriyor. Bu yapıda hangi hak hukuk ve adaletten bahsedilebilir” dedi.