HERKES FEDAKARLIKTA BULUNURKEN ‘AKSA’ NE YAPACAK?

KIB-TEK Yönetim Kurulu Asbaşkanı Yusuf Avcıoğlu, Mayıs TV’de canlı yayına katılarak Damla Dabis Özel’in sorularını yanıtladı.

 

 

 

 

 

 

Olağanüstü bir dönemden geçildiği hatırlatılarak petrol fiyatlarındaki düşüş de göz önünde bulundurularak bir indirime gidilip gidilmeyeceği sorusu sorulan Yusuf Avcıoğlu, mevsimsel olarak tüketimin düştüğünü ayrıca iş yerlerinin kapalı olması dolayısıyla da  tüketimde bir düşüş yaşandığını fakat normal şartlarda  AK-SA’dan yıllık üretimin %45’i kadar elektrik  alınmasına rağmen bu dönem garantili alım sözleşmesi dolayısıyla  AK-SA’dan daha fazla elektrik almak zorunda kaldıklarını  söyledi. Bu ay %50’den daha fazla AK-SA’dan elektrik almak zorunda kaldık diyen Yusuf Avcıoğlu , AK-SA’ya dolar üzerinden de ödeme yapıldığını , alınsın ya da alınmasın ödenmek zorunda kalınan bir para olduğunu ve AK-SA’dan alınan elektriğin maliyetinin yüksek olduğunu belirtti.

AK-SA’YA YILLIK 25 MİLYON DOLAR KİRA BEDELİ

Sorulan soru üzerine Bakanlar Kurulu’nun AK-SA ile garantili alım sözleşmesine müdahale edebileceğini düşünüyorum diyen Yusuf Avcıoğlu, “Ben hukukçu değilim ama biz yönetim kurulu olarak müdahale edemiyoruz fakat olabileceğini düşünüyorum. Bir çok kesim  fedakarlıkta bulunurken bunu AK-SA’nın da değerlendirerek öz eleştiri yapması gerektiğini düşünüyorum. AK-SA’ya yıllık 25 milyon Dolar kira bedeli ödeniyor ” dedi.