“Harmancı bizim ideolojik kardeşimizdir”

Rasyo Mayıs ve Mayıs TV’de yayınlanan “Soru-Yorum” programına konuk olan CTP Milletvekili Asım Akansoy, 24 Haziran Yerel Seçimlerini ve Kıbrıs Sorunu konusunda gelinen aşamayı değerlendirdi.

İşte Akansoy’un açıklamalarından öne çıkanlar;

“CTP bu süreçte birçok etkeni değerlendirip bir karar almıştır ve Mehmet Harmancıyı destekleyecektir”

Sol siyasisi partilerdeki amaç belli değerlerdeki adayları kazandırmak için çalışmaktır. Son dönemlerde sol içi dayanışma zayıflamıştır. Sol kendi içinde bütünleşebilmeli ve birlikte çalışabilmelidir. Bunun son örneğini Sayın Akıncı döneminde gerçekleştirdik ve başardık. CTP Lefkoşa’da aday çıkarabilecek kapasitede olan bir partidir. Hem de göstereceği bu aday seçimi kazanabilecek güçte de olabilirdi. Ancak CTP bu süreçte birçok etkeni değerlendirip bir karar almıştır ve Mehmet Harmancıyı destekleyecektir.

“Harmancı bizim düşmanımız değil ideolojik kardeşimizdir”

CTP Lefkoşa’da hem Lefkoşa meclis üyesi adayları, hem de desteklediği başkan adayı Mehmet Harmacı ile iddialıdır. Harmancı bizim düşmanımız değildir. İdeolojik kardeşimizdir. CTP solda işbirliği anlamında örnek bir davranış sergilemiştir. Parti meclisimizin aldığı karara tüm üyelerimizin uyacağını düşünüyorum. Şu anda yapılması gereken sol değerlere sahip ve çözüm yanlısı olan Harmancı’nın desteklenmesidir. Sol ve demokratik güçler Lefkoşa’yı kaybetmemelidir.

“İki ay önce Kıbrıs çalışma grubu adı altında bir komite kurduk”

Kıbrıs konusunda CTP’nin duruşu nettir. Bu bağlamda yaklaşık iki ay önce Kıbrıs çalışma grubu adı altında bir komite kurduk. Bu komitede benimle birlikte Doğuş Derya, Fikri Toros, Armağan Candan ve Sıla Usar İncirli arkadaşımız bulunmaktadır. Bu komite Kıbrıs sorunun çözümüne yönelik politika üretmek için kurulmuştur. Sınırsız temas yetkisi vardır. Komite çalışmalarına başladı. Güneyi ve kuzeyi takip ediyoruz. İlgili taraflarla görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Güneyde Akel, Disi ve sivil toplum örgütleri ile temaslarımız var. Kuzeyde de  başta cumhurbaşkanı olmak üzere tüm çözümcü kesimlerle görüşüyoruz. İlerici sendikalara ve sivil toplum örgütlerine kapımız sonuna kadar açık. Onlarla da görüşmeler gerçekleştireceğiz. Bizim görüşümüz BM Genel Sekreteri’nin ortaya koyduğu çerçeveden görüşmelerin ön koşulsuz başlaması ve kısa bir süre içerisinde çözüme ulaşılmasıdır. Şu andaki hedefimiz 24 haziran tarihidir. Hem Burada hem de Türkiye’de seçimler var. Seçimlerin hemen ardından Türkiye’deki çözüm ve AB yanlısı kesimlerle görüşmeler gerçekleştireceğiz. Elbette bunların yanında parti olarak resmi temaslarda da bulunacağız.

 “CTP’nin tüzüğü ortadadır”

Benim CTP’de esasen olma sebebim tüzükteki sosyalist çizgisi ve Kıbrıs sorununun federal bir çatı altında çözümüne olan bağlılığıdır. 1-2 kişinin söylemi ile bu değişmez. Tüzüğümüz net bir şekilde ortadadır ve esas olan bizim tüzüğümüze bağlı kalarak mücadelemize devam etmemizdir.