“Esnaftan kişisel alışverişlerini bile belediyeye fatura ettirdiler”

Radyo Mayıs ve Mayıs TV’de Ali Kişmir’in hazırlayıp sunduğu “Soru-Yorum” programına konuk olan Toplumcu Demokrasi Partisi Yenierenköy Belediye Başkan Adayı Tandoğan Yalkut, aday olma süreci ve belediyede yaşanan sıkıntıların aşılması ile ilgili projelerini anlattı.

İşte Yalkut’un açıklamaları; 

“Öykün ve çevresinin benzin istasyonuna borcu var”

Hiçbir belediyeye ait olmayan bir benzin istasyonumuz var. Eski Başkanlardan Özay Öykün ve çevresinin 2014  yılına ait 450 bin ile 500 bin TL arası borcu var. Bunun faizini falan hesaplarsanız bu bir milyon TL’ye ulaşıyor. Yine işbirliği ofisinden bizlere aktarılan paralar var ancak projeler durduğu için hizmetler yapılamıyor. Bu insanlar Esnaftan kişisel alışverişlerini bile belediyeye fatura ettirdiler.

“TDP’nin belediyelerdeki başarılarını düşünerek partiden aday çıktım”

Anahtarı teslim edilmiş bir belediyenin başkanlığına aday olmuş durumdayım. Sayıştaylık ve İçişleri Bakanlığı’ndan tüm verileri almış bulunmaktayım. 4 hükümet partisi ve muhalefet ile görüşüp bu yapının sürdürülebilir duruma gelebileceğini söyledik. Ancak geçmişteki hataları yapmadan, denetim mekanizması kurularak bu başarılabilir. Aslında aday olmak aklımın ucundan geçmiyordu. Fakat bu süreç benimle kurtulacaksa buna hayır diyemezdim. Önceleri bağımsız aday olarak çıkmayı dahi düşündüm. Sonra TDP’nin belediyelerdeki başarılarını düşünerek partimden aday oldum. Başarının en önemli örneği Harmancı’dır. Diğer hükümet partilerinden de destek almak istiyoruz. Şu anda partili tek aday benim. Herhangi bir parti kimi destekleyeceğine yönelik bir açıklama yapmadı. Hükümet partilerinden destek bekliyoruz. Bu hafta içerisinde bu sorunu çözmeliyiz. İnanıyorum ki olumlu bir sonuç alacağız.

“Belediye Emekçileri Sendikası ile görüştük”

Sendika ile görüşme gerçekleştik. Projelerimizi kendilerine anlattık. 26 haziran sabahı seçildiğimiz takdirde belediye binasına birlikte gitme kararı aldık. Çünkü bu süreç ancak sendikanın desteği ile çözülebilir. Tabii hükümetten de destek alarak ayağa kalkabiliriz. Battı gitti gibi iddialar havada kalan söylemlerdir. Yasalar ve uygulamalar vardır. Belediyelerin azaltılmasından ve birleştirilmesinden yanayız. Kiminle birleşeceğimiz ve adının ne olacağı pek de önemli değil. Bu dört yıl sonraki bir projedir. 4 yıl boyunca buna hazırlanmamız gerekiyor. 4 yıl sonraya belediyeyi yüzen bir pozisyona getireceğiz.

“Bir belediye o bölgenin küçük hükümetidir”

Merkezi hükümet ile işbirliği içerisinde belediyeyi ayağı kaldıracağız. Yenierenköy Belediyesi ile ilgili elinde rapor olan tek ekip biziz. Tüm araştırmalarımızı yaptık. İnsanlarda büyük bir merak uyandırdık. Lefkoşa’da yıllar önce yaşattığımız başarıyı Yenierenöy’de de başarmak için yola çıktık.

“Plajı Canlandırmamız Gerekiyor”

Refahı arttırmak için bölge halkı ile çalışmayı, üretmeyi, ürettiğimizi satmayı. Turizmi çoğaltmayı. Bölgede eko turizmi canlandırmalıyız. Revize edilecek olan Karpaz  emirnamesi ile imar planını gündeme almalıyız. Dipkarpaz’dan Ziyamete kadar Erenköy’e ait olan sahiller birilerine verildi. Erenköy Belediyesi’nin kullanımında olan yıpranmış bir plaj var. Onu canlandırmamız gerekiyor.

“Öykün ve çevresinin benzin istasyonuna borcu var”

Hiçbir belediyeye ait olmayan bir benzin istasyonumuz var. Eski Başkanlardan Özay Öykün ve çevresinin 2014  yılına ait 450 bin ile 500 bin TL arası borcu var. Bunun faizini falan hesaplarsanız bu bir milyon TL’ye ulaşıyor. Yine işbirliği ofisinden bizlere aktarılan paralar var ancak projeler durduğu için hizmetler yapılamıyor. Bu insanlar Esnaftan kişisel alışverişlerini bile belediyeye fatura ettirdiler.