Elcil: Ülkeyi rant çeteleri yönetiyor.

SÖZKIBRIS(ÖZEL)

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, ülkenin rant çeteleri tarafından yönetildiğini belirterek, ortada ne bir devlet ne de bir hükümet olduğunu kaydetti. Pandeminin yarattığı olumsuzluklar nedeniyle insanların bugün açlıkla mücadele etmek zorunda kaldığını belirten Elcil, bunun en büyük sorumlusunun Kıbrıslı Türklerin iradesini Ankara’daki AKP iktidarına teslim edenler olduğunu kaydetti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Elcil, salgın nedeniyle geçen yıl Mart ayında alınan kapanma kararının önce, Ağustos ardından da Yılbaşı nedeniyle sekteye uğratılarak bulaşın artmasına olanak sağlandığını ifade etti. Şener Elcil, “ hükümet edenler belli rant çevrelerinin baskılarına boyun eğemedikleri için karantinasız girişlere izin verdiler ve salgının yayılmasına neden oldular, ardından da bulaş Güney’den geliyor diye algı yaratmaya çalıştılar, oysa son istatistiki veriler bulaşın Türkiye’den ithal edildiğini ortaya koydu” dedi.

Kapanmayla birlikte sistemden nemalanan çevrelerin menfaatlerinin de sekteye uğradığına dikkat çeken Elcil, “Onlar da hemen Türkiye’ye gidip para dilenmenin hesabını yapmaya başladılar. Bu yeni bir şey değil daha önce de böyle yapmışlardı şimdi yine aynısını yapacaklar” şeklinde konuştu.

Elcil, bugün hala 2019 yılından kalma ve toplanmayan 480 Milyon beyan edilmiş vergi olmasına karşın hükümet edenlerin bunu toplamak için kılını bile kıpırdatmadığını belirterek, “Bu mantık ülkede rantçı sermayeyi koruyan bir mantıktır dedi.

KKTC’nin, kumar, uyuşturucu, insan ticareti ve kara para aklama merkezine dönüştüğün altını çizen Elcil, uluslararası hukukun dışında kalındığı sürece bu sistemin devam edeceği uyarısında bulundu.

Açıklamalarında KKTC’ye ulaşan aşılar üzerinden politika yapıldığını da anlatan Şener Elcil, “Özellikle Sn. Tatar, sanki tüm aşı sadece Türkiye’den geliyormuş gibi bir hava yaratmaya çalışıp AB üzerinden gelen aşılara engel koymayan çalışıyor. Bize ulaşan bilgiler İki Toplumlu Sağlık Komitesindeki Rum üyelerin ısrarla aşı takvimi taleplerine yanıt verilmediği yönündedir. AB’nin finansman ayırdığı ve Ada’nın Kuzeyinde görev yapması öngörülen 26 doktor konusu da aynı mantıkla engellendi” şeklinde konuştu.