Elcil: ” Öğrencilerin % 57’si TC Vatandaşı Fakat TC’nin Eğitime Yaptığı Katkının % 50’si Kesildi”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, okullarda okuyan öğrencilerin yüzde 57’sinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunun bilinmesine rağmen, TC’nin eğitime yaptığı bu yılki katkının yüzde 50’sinin kesildiğini belirtti.

Elcil yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine saygısızlık yapıldığını iddia ederek, dörtlü koalisyon hükümetini açıklama yapmaya davet etti. Elcil, Kıbrıs Türk toplumunun sahipsiz olmadığını vurguladı.

Açıklamasında “Kuran Kursları adı altında beyin yıkama ve AKP’ye oy devşirme girişimleri Çanakkale gezileri ile AKP’ye para aktarma projesi dayatılmaya devam etmektedir” sözlerini kullanan Şener  Elcil, şunları söyledi:

“Okullarımızda okuyan öğrencilerin %57’si TC vatandaşı olduğu gerçeği bilinmesine rağmen, TC’nin eğitime yaptığı bu yılki katkının %50’si kesilmiştir.

Kıbrıs’ın kuzeyini kara para aklama, kumar-fuhuş yuvası, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı merkezi haline getiren, AKP Hükümeti, Kıbrıslı Türklerin dini inançları ile ahlaklarını düzeltmek için dini baskılar yapmayı da ihmal etmemektedir.

Kuran Kursları adı altında beyin yıkama ve AKP’ye oy devşirme girişimleri Çanakkale gezileri ile AKP’ye para aktarma projesi dayatılmaya devam etmektedir. Kuzey Kıbrıs’ta sürdürülen AKP misyonerliği faaliyetlerine karşı çıkanları terbiye etmek için her türlü araç kullanılmaktadır. 22 Ocak tarihinde AKP’nin işgal politikalarına karşı çıkan Afrika Gazetesi’ne yönelik polis nezaretinde linç girişimi yaptıran anlayış şimdi de Kuran Kursları ve Çanakkale gezileri konusunda Eğitim Bakanlığı’nı baskı altına almaya girişmiştir. Okullarımızda okuyan öğrencilerin %57’si TC vatandaşı olduğu gerçeği bilinmesine rağmen, TC’nin eğitime yaptığı bu yılki katkının %50’si kesilmiştir. Çanakkale gezileri, Kuran Kursları ve İlahiyat Koleji konusunda baskı unsuru olmak için bütçe kesintisine gitmeyi ve kendi vatandaşlarını mağdur etmeyi çözüm yolu olarak gören anlayış, insanlıktan nasibini almamıştır.

Çocukların eğitimini bile kendi siyasi hedefleri için rant olarak gören AKP anlayışının Kıbrıslı Türklere vereceği hiçbir şey yoktur. Bir yandan adaya nüfus yığarken ve her türlü ahlaksızlığı ekonomik faaliyet olarak görüp adamızın kuzeyini Türkiye’nin çöplüğü haline getiren TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti, kendi vatandaşlarının eğitim harcamalarını da Kıbrıslı Türklere yıkmayı alışkanlık haline getirmiştir.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin garantörlerinden biri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin adamızın kuzeyini kolonileştirmek için uğraş verdikleri açıktır. Kendi vatandaşlarının yararlandığı eğitime yapılan bütçe katkısının %50’sini kesmek ve bunu siyasi şantaj olarak kullanmak kendi vatandaşlarına saygısızlık olduğu gibi Kıbrıslı Türkleri de rehine olarak görmek demektir. Dörtlü koalisyon hükümetini Kıbrıslı Türkler’in siyasi iradesine yapılan bu saygısızlık karşısında açıklama yapmaya davet eder, Kıbrıs Türk toplumunun sahipsiz olmadığını vurgularız.”