EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN KARARI VELİLERİN ÖFKESİNE NEDEN OLDU !

Covid 19 salgını belki de en çok çocukları etkiledi. Yaklaşık 2 ay boyunca evden çıkamayan çocukların Covid 19 nedeniyle yaşadığı psikolojik sorunlarla  ilgili uzmanlar uyarıda bulunurken çocukları bu kez de karne stresi sardı! Bazı veliler konuyu mahkemeye taşımaya hazırlanırken KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise Söz Kıbrıs’a yaptığı açıklamada “Biz Sendika olarak velilere hukuki destek vermeye hazırız” dedi.

Eğitim Bakanlığı, ilkokulların bitirme değerlendirmelerine müdahale eden bir genelge yayınlayarak öğretmenlerin çocukların başarıları ile ilgili kanaat notu kullanmasını engelliyor.

Öğretmenlerin ilkokul çocuklarının daha çok çalışmasını teşvik etmek üzere ilk dönem notlarını daha az tuttuğu ve 2.dönem ise kanaat notu kullanarak notlarını yükselttiği biliniyor.

Covıd 19 salgını dolayısıyla zaten psikolojik olarak etkilenen çocuklar şimdi de karne stresiyle karşı karşıya!

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı okullara gönderdiği  genelge ile çocuklara  kanaat notunun kullanılmasını engelliyor.

Öğretmenin kanaat notu hakkının elinden alınması ve 2.dönem de 1 ay okula gitmiş çocuklara hiç gitmemiş gibi  ilk dönem notlarının verilmesi noktasındaki ısrarın çocukların karnelerine olumsuz yansıyacağı biliniyor.

Öğrenci ile ilgili öğretmenin yaptığı değerlendirmeye bakanlığın müdahale etmesi, çocukların iki ay boyunca evde kalmalarının getirdiği travmayı dikkate almayarak  kanaat notu kullanmalarını engellemesi velileri harekete geçirdi. Bazı velilerin yaşananlarla ilgili rahatsızlıklarını ifade ederek konuyu mahkeme yoluna taşımak için harekete geçtiği biliniyor.

ŞENER ELCİL: VELİLER BİZE ULAŞSIN  HUKUKİ DESTEK VERMEYE HAZIRIZ 

Söz Kıbrıs’ın ulaştığı KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, bunun pedagojik yaklaşıma uygun olmayan bir uygulama olduğunu ve tarihte ilk kez UBP ‘li Eğitim Bakanı’nın çocukların karnelerine siyaset karıştırdığını söyledi. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil , “Bu öğretmenlerin emeğine saygısızlık ve eğitim özgürlüğüne doğrudan müdahaledir” dedi.

Şener Elcil ayrıca velilere de seslenerek konuyla ilgili olarak kendilerine bazı velilerden şikayetlerin ulaştığını , aynı durumda olan velilerin de kendilerine ulaşabileceklerini ve  hukuki destek vermeye hazır olduklarını belirtti.