Doç Dr. Sertaç Sonan: Adada çözümü savunan taraflar iletişim kanallarını sürekli zorlamalıdır

SÖZKIBRIS/ÖZEL

Doç. Dr. Sertaç Sonan, Kıbrıs Sorununun tuhaf bir dönemden geçtiğine işaret ederek, adada çözümden yana tavır sergileyen ilgili tarafların Türkiye dahil bütün iletişim kanallarını sonuna kadar zorlaması gerektiğini belirtti.

Doç. Dr. Sertaç Sonan,  Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında Kıbrıs sorunu konusunda son dönem yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Sonan, 2002 yılında iktidara gelmesiyle birlikte Kıbrıs sorununun çözümünde ciddi bir irade koyan AKP iktidarının yıllar içinde Şahin politikalara dönüşünün ciddi anlamda analiz edilmesi gerektiğine işaret ederek, “AKP ve Sn. Erdoğan’ın yıllar içinde bu denli dönüşmesinde Türkiye’nin bölgesel faktörlerin etkili olduğu gibi Rum liderliğinin de bunda etkisi büyüktür” dedi.

Son dönemlerde gündeme gelen “Kıbrıs Türk Devleti” söyleminin Kıbrıslı Türklere birşey kazandırmadığına vurgu yapan Sonan, “ KTFD’nin KKTC’ye dönüşmesiyle bugüne kadar ne kazandıysak bu değişim de bize onu kazandırır. Burada AKP iktidarının yapmaya çalıştığı Kıbrıs üzerinden bir seçim algısıdır, Erdoğan 2023 seçimlerine giderken gerek uluslararası ilişkilerde gerekse de ekonomik anlamda büyük bir çöküntü içindedir, işte bu noktada Kıbrıs üzerinden pompalanan Milliyetçi söylemlerle seçmeni motive etmeye çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

Açıklamalarında son dönemlerde yükselen “Ötekileştirme” politikalarının hem Kıbrıslı Türkler hem de Türkiye halkına zarar vereceğine işaret eden Sertaç Sonan, “Bu söylemler çok tehlikelidir ve maalesef Cumhurbaşkanı ve  Başbakan gibi ülkemiz siyasetçilerinin de bu dili kullandığını gözlemliyoruz, bu tavır kimseye bir şey kazandırmaz, özellikle ülkede özne olmak isteyen ve bir çözümü savunan kesimler başta Türkiye olmak üzere dünyadaki bütün paydaşlarla iletişim kanallarını sonuna kadar açık tutmalıdır” şeklinde konuştu.

Sonan, Maraş konusunda yapılan açıklamalarla ilgili de değerlendirmelerde bulunarak, hamasi söylemlerin dışında atılmaya çalışılan adımların BM’nin öngördüğü kuralların pek de dışına çıkmadan hayata geçirilmeye çalışıldığının gözlemlendiğini ifade etti. Maraş’ın özel bir statüsünün varlığına işaret eden Sonan, “Bu nedenledir ki gerek Erdoğan gerekse bizim yetkililer sürekli Mal Tazmin Komisyonunu adres gösteriyor” dedi.