#direnişnöbeti

Yarını kurtarmak için, bugün direnmek, bugün çalışmak lazım!

Bugün mücadele etmek ve bugünü yaşamak lazım!

 

Parti rozetlerimizi bir kenara bıraktık.

 

Ama’sız, fakat’sız Demokrasi..

 

Bu sözler ve bu yüreklilik yıllardır birbiriyle didişen, yüz fraksiyona bölünmüş, “en büyük solcu biziz” teraneleriyle bir arpa boyu yol alamamış, beceriksizliklerinden dolayı meydana faşistlere bırakmış biz 78 kuşağına veya bizden daha yaşlı kuşağa, ya da Gıbrız deyimiynan “bıyıklı” Solcu ağabeylere ait sözler değil elbette..

Bu sözler, 1 Nisan’da sokağa dökülen ama aynen iktidar sahiplerinin istediği gibi “Show”dan sonra evine, konfor alanına dönen 15.000 kişinin aksine, “bir tayka yahu…!!” diyerek aynen bugünkü bildirgelerinde belirttikleri gibi,  “Biz sizin yıllardır, her ne sebeple olsun, bu toplumu sürüklediğiniz karanlığı en çok hisseden gençler olarak, daha iyi bir gelecek için, bu ülkeden göç etmemek için bir araya geldik..” diyen barış yürekli, özgür bir gelecek talep eden genç dostlara ait…

 

Bizim elimize yüzümüze bulaştırdığımız mücadelenin gerçekte nasıl yapılması gerektiğinin dersini veriyorlar bize.

8 gündür siz sıcak yataklarınızda mışıl mışıl uyurken, bu genç yürekler siz ve çocuklarınızın geleceği için ateş yakarak soğukta #direnişnöbeti tutuyorlar..

 

Kararlılar. Yılmıyorlar. Bugünkü bildirgelerinde kısa ve uzun vadeli taleplerini hem basın yoluyla, hem de yazılı olarak kendilerini hükümet sananlara açık ve net bir şekilde ilettiler ve acil yanıt istediler.

15 gün mühlet verdiler…

 

Hade bakalım…

İsdersañız bu gençleri dikkate almayıñ da göreyim sizi…

Bronzo ister….

 

 

****************************

 

 

Elektrik faturaları gelinca bütün milletin asvalyaları attı…

“Be aman zaman, Allah biñ türlüñüzü….” derkân, bakdı Baş Ebisdad babuç bahalı, “Ne gızarsıñız yahu.. İşledik bir gabahat.. N’apalım yani..?? Çekeceyik aşağı elektriği ki galdıralım siziñ asvalyaları yukarı.. Hem size bir da müjdecik. Gonyağın da üsdüne goduğumuz 50 akçenin 25’ini da geri çekiyorum. Bu da benden size hediyecik…” dedi…

Üç dane Resmî Gazedda yayınlandı o günden sonra ama söz verdiği bu müjdecikleri yazmadı henüz…

Arkasına da ahbabıñ oturddu 30 akçe daha tüpe…

 

Birini çıkartmadan öbürü takviye…

 

Bu arada sen tüpünan, zamlarınan uğraşırkan, öğrencilere 4 aydır burs paraları yatırılmazken, Türkiye’de görev yapan 7 dane KA KA TE CE Eğitim Ateşesinin her birine ayda 4 bin 800 Euro maaş ödeniyor.

 

Gazzıcıklar batar da ağrıtmaz sizi galiba…

 

 

 

*****************************************

 

 

İzlanda’da 2015 ve 2016 yıllarında başlayan, daha sonra İrlanda, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da da uygulanan pilot programa İngiltere de katıldı.

Programa göre haftada 4 gün çalışılıp, 3 gün izin yapılıyor. Çalışanların çalışma süreleri yüzde 20 oranında kısaltılırken kazançlarında herhangi bir değişiklik söz konusu değil.

İzlanda’daki bu uygulama başarıyla sonuçlanmıştı. Deneme sonunda çalışanlarda stresin azaldığı, tükenmişlik riskinin düştüğü, üretkenliğin arttığı ve verilen hizmetler üzerinde olumsuz bir durum yaşanmadığı gözlemlenmişti.

Bunun sonucunda İzlanda’da geçen yıl çalışanların yüzde 86’sı bu programı uygulayan sözleşmelere imza attı.

 

“Ma, biz nerde yaşarık be gardaş..??” diye merak eddiñiz değil..??

 

Memurcuklarımız aslında ismi aynı olmasa da buna yakın işleller… Mesaicikleri çok uzuncuk değildir.. Zaten yarım saatcik gala faydosa, gaçallar…

Hepsi değil yahu tabii…

Gücenecekler şimdi….

 

Sendikalarımız şu ana kadar sürdürdükleri eyleme devam edeceklerini söylediler.. Tabii ki devam etsinner.. Emekçinin hakkını gasp edenlere karşı elbette mücadele sürmeli…

 

Peki zavallı özel sektör emekçileri..??

 

Bu ülkede ezilen, emeği gasp edilen, uzun saatler sömürülmelerine karşın neredeyse boğaz tokluğuna çalıştırılan, sigortaları yatırılmayan ve istendiğinde sorgusuz kapı önüne konulan binlerce “özel sektör” emekçisi var..

Ama çoğunun bir sendikası yok…

 

Biraz da bu yana bakın eyyy sendikalar…!!!!

 

 

**************************

 

 

-U gavvole be Siddiga.. Yok da bu gadar yahu…!! Su da içiñ da gene be reziller… Zehirlediñiz bütün memleketi….

  • Nedir be Elmaziye okuduğuñ gene Feyzbuk’da..?? Okur okur da söver bu garı… N’oldu be gene amma..??
  • Sövmeyim da n’apayım be Siddiga.. Duddular iki danesini uçakalanında girerkân Gıbrız’a.. Yok öyle üç beş gramcık… Garıların valizinde varımış 2 kilo Gannavuri.. Utanmadılar da söylediler o şu siparişimiş.. Allah bin gara belalarını versin artık.. Ettiler bunun içini gamini… Zehirledikleri yetmedi, bizi da sarfoş edecekler….

 

 

******************************

 

 

Saray Soytarısına emir geldi öteği gün. “Amerikalı bir garı gelecek Güney’e. Ondan da gelecek sağa. Bakarak ol genne. Yedir içir. Salla kafacığıñı da göyvert genni gitsin..” dediler.

 

O da öyle yaptı. Gıvırddı biraccık. “Egemen” demedi bu defa. Anacığı “yumuşa azacık” talimatcığını verinca, “toplumsal eşitlik” dedi.. Amerikalı garının hoşuna gitti. Bilirdi aslında böyle olacağını Kuzey’de.. Onun için şaşırddı evveli, ” President” dedi amma heman düzeltdi ve  “aslında ona biz zaten hep ‘Mister’ derik” dedi. Hoşuna gitti bizimkinin tabii.. Şişti, koltucuğuna sığamadı..

N’apsın zavallı Amerikalı. Hem Kuzey Afrika’dan gelen toz bulutunu, hem rüzgârı yeyinca şaşurileşdi, dili sürçtü..

 

Bilirsiñiz, evvela saldılar Ukraynalı neo nazi’yi Rusların üsdüne, kapatdırdılar doğal gazın vanalarını..

Sonra açdılar başdan esgi defdercikleri Yahudiynan..

Kuzey’in Sultan Hazretleriynan da annaşdılar gene. Gavurcukları da ayartdılar. Helenler dünden razı zaten..

Çaça’yı gurdular…

Bizimki başladı gicinnenmeye… “Olân..” dedi, “Ettiler bizi eyden masgara.. Yırtdık gö..müzü, geydik başımıza ‘Egemen’ deyi, şimdi da deller yumuşaycakmışık… Ettiler bizi eyden hollo..”

 

Daha dur bakalım, neler yapacaklar sağa…

Yakında k.ç.ña teneke bağlaycaklar….

 

 

***************************

 

 

Japonya’da 13 yıl sonra ilk kez verilen astronot alım ilanına rekor sayıda insan başvurmuş. Tam 4 bin 127 kişi.. Başvuruların 919’u kadın. Toplam başvurulardan 69 kişisi ise 60 yaşın üstünde..

JAXA, Şubat 2023’de adayların işe alım süresini başlatacakmış. Yeni personelini Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ile Ay keşfi görevlerine göndermeyi planlıyormuş..

 

Afferin poh poh rekorumuş 4 biñ küsur gişi…

Ne rekoru olân..??

Açıñ bunda o münhali da göresiñiz..

Dünya rekoru gırmazsañız tüpürüñ yüzüme… Alıñ yurdum insanını astronot diye işe da bakıñ nasıl işlerik.. Ay’ı keşfetmek da iş mi be gavvole.. Biz evreni bile keşfederik isdersañız…

 

Bunda bazılarının “güneş”ini bile yakdılar evvelsi gün…

 

“Samanyolu”  işimizdir…

 

 

Yusuf Nidai

8 Nisan 2022

saggullim@gmail.com