DEVLET ELİYLE AYRIMCILIK

Ülkemizde artan covid 19 vakaları nedeniye yarıyıl tatili öne çekilmiş ve okullarımız 4 ocak ta yarıyıl tatiline başlamıştı. 2 haftalık tatilin ardından geçen hafta bulaşıcı hastalıklar Üst Komitesinin uyarıları dikkate alınarak okulların açılması bir hafta daha ertelenmişti.

Geçtiğimiz hafta  Üst Komitenin ve başbakanlığının birbiriyle çelişen açıklamaları gündeme damgasını vurmuşken dün Milli Eğitim  Bakanlığında yapılan bir toplantı hem eğitim çevrelerince hem de kamuoyunda eşitsizlik olarak yorumlandı. Hafta boyunca hem bağlı bulundukları Eğitim Bakanlığını hem de örgütlü bulunduğu öğretmen sendikalarını arayan 150 den fazla kamu okulu yöneticisi ve yüzlerce öğretmen okulların açılıp açılmayacağı cevabını net olarak alamazken, dün Eğitim Bakanlığına çağrılan özel okul yöneticileriyle okulların açılması süreciyle ilgili ayrıntılı görüş alış verişi yapıldı.

25 Ocak tarihinde okulların açılacağı ile ilgili açıklamada bulunan Eğitim Bakanlığı bazı okulların yüz yüze, bazılarının  ise uzaktan eğitime başlayacağını duyurmuştu. Okulların açılmasına sadece bir tatil gününün kalmasına rağmen  hangi okulların hangi koşullarda açılacağı hangi bölgede yaşayan öğrenci ve öğretmenlerin hangi kritere göre değerlendirileceği hala açıklanmamış olması plansızlık olarak değerlendirilmekte, sadece özel okul temsilcileriyle görüşülmüş olması ise devlet eliyle ayrımcılık olarak nitelendirilmektedir.

söz kıbrıs