ÇAVUŞOĞLU: “SAHNEDE DEĞİL, SOSYAL MEDYADA TİYATRO SAHNELEMEYE DEVAM EDİYORLAR”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Devlet Tiyatroları’nda sansür iddialarının maksatlı ve kurumları itibarsızlaştırmaya yönelik olduğunu kaydederek, “Oyun edebi kurul tarafından sergilenmeye uygun bulunmadı, repertuvara alınmadı, ortada sansür de yasaklama da yok” dedi.

Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, bu konuda son günlerde bir kaşık suda fırtına koparıldığını, bu fırtınanın hükümete, bakanlığa, müdürlere ve şahsına yönelik hakaret kampanyasına dönüştürüldüğünü söyledi.

Nazım Çavuşoğlu, ortada bazı bölümleri değiştirilmiş veya yasaklanmış bir oyun olmadığını belirterek, “Ülke genelinde oynanması yasaklanmış bir oyun yok. Bize sunulan oyun, kapılarını açan her sahnede oynanabilir” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, kurul üyelerinden, sanatçılarından ve konunun uzmanlarından söz konusu oyunla ilgili görüş aldığını da söyleyerek, “Oyun gerek sanatsal, gerek edebi, gerekse içinde kullanılan betimlemeler noktasında ciddi sıkıntılar barındırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kendilerine yapıldığı gibi kimseye saldırmayacaklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Biz her zaman olduğu gibi sanatı ve sanatçılarımızı ayakta alkışlamaya devam edeceğiz” dedi.

Eğitim Bakanı, tiyatro binasının inşası, tiyatro çalışanlarının özlük hakları, yasa çalışmaları, tiyatro oyunlarını değerlendirecek kurullarla ilgili atılacak adımlar konusunda da açıklamalarda bulundu.
Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“SAHNEDE DEĞİL, SOSYAL MEDYADA TİYATRO SAHNELEMEYE DEVAM EDİYORLAR”

“William Shakespeare’nin bir sözü var; “Tiyatro, insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatıdır.” İnsanca kelimesini ayrıca önemsiyorum. Çünkü insan olmak ve insanca davranmak benim de her zaman yaşam felsefem olmuştur. Bir edebiyat öğretmeni olarak sizlerden tiyatroya bakışımı ayrı bir eksende değerlendirmenizi rica ediyorum. Son günlerde bilinçli bir şekilde çıkartılmaya çalışılan bazı krizler, bizim insanca duruşumuzu bozmamıza asla gerekçe olmadı, olmayacak. Sanata herhangi bir zarar vermemek adına soğukkanlılıkla süreci izlemeyi doğru bulduk. Görüyoruz ki karşımızdakiler kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye ve olayı siyasete alet etmeye devam ediyorlar. Devle Tiyatrolarına, sanatçılarımıza ve görev yapanlara ısrarla zarar vermeye “biz yoksak siz de olamazsınız” şeklindeki anlayışlarına devam ediyorlar. Sahnelerde değil ama sosyal medyada sergiledikleri tiyatroyu figüranlarıyla birlikte sahnelemeye devam ediyorlar.”

“OYUN ÜLKE GENELİNDE YASAKLANMADI, KAPISINI AÇAN HER SAHNEDE OYNANABİLİR”

“Ortada ne bir sansür ne de bir yasaklama var. Ortada sergilenmeye uygun bulunmayan bir oyun var. Sansürün temel anlamda ne olduğunu bilmeyen bazı kişilerin iddialarını şiddetle reddediyoruz. Çünkü sansür denen şey sanatsal eserlerin bazı bölümlerinin ya da tümünün yasaklanması olayıdır. Burada ne bazı bölümler değiştirilmiş ne de yasaklanmıştır. Ülke genelinde yasaklanan bir oyun yok. Kapılarını kendine açan her sahnede özgürce oynanabilir. Olay nettir. Sansür iddiaları maksatlıdır.

“EDEBİ KURUL NEDEN BU KARARI ALDIĞINI AÇIKLAMAK ZORUNDA DEĞİL”

“Edebi Kurulumuzun hangi kriterlere dayanarak bu kararı aldığı konusu da çok konuşuluyor. Bunun için oyunun içeriğini kamuoyu ile paylaşmamız gerekiyor. Fakat oyunun bir sahibi var. Biz oyunu, sahibinden habersiz bir şekilde yayınlamayı doğru bulmuyoruz. Kendisi, isterse kamuoyu ile paylaşabilir, bu konuda özgürdür. Edebi Kurul’un, neden bu kararı aldığını kamuoyuna açıklama zorunluluğu yok. Bizden önceki hükümet döneminde de bir çocuk oyunu yasaklanmıştı fakat kimse neden yasaklandığını açıklamamıştı.”

“OYUNDA CİNSİYET ODAKLI EŞİTSİZLİKLER YER ALIYOR”

“İlle de konuyla ilgili olarak çok kısa da olsa bir yorum yapmam gerekiyorsa, konunun uzmanlarından aldığım görüşler üzerine şunu söyleyebilirim ki oyun; sanatsal ve edebi noktada ciddi sıkıntılar barındırıyor. Oyunda kullanılan bazı ifadeler ülkede yaşayan bazı kesimleri rencide ediyor ve cinsiyet odaklı eşitsizlikler yer alıyor.”