ÇAVUŞOĞLU: AKINCI, TÜRKİYE’Yİ MALZEME YAPTI

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya Dışişleri Bakanı Miro Cerar ile ortak basın toplantısında bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın son açıklamalarını değerlendirdi.

Çavuşoğlu, KKTC içindeki iç siyasetten ve gelişmelerden sorumlu biri olmadığını, daha çok Kıbrıs müzakereleri kısmında işbirliği yaptıklarını kaydederek, “bu süreçte de Kıbrıs’ta bir çözüm için Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitlik ve güvenlik ve garantisi konusunda tutumumuz ortadadır” dedi.

Bugüne kadar bazı batılı ülkelerde seçim dönemlerinde aşırı sağ, ya da aşırı solun seçim kampanyalarında Türkiye’yi malzeme yaptığını ifade eden Çavuşoğlu, “Sanırım sadece ben değil hiçbir Türk ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de hiçbir Kıbrıs Türkü, bir gün KKTC’den bir siyasetçinin Türkiye’yi malzeme yapacağını hiçbir zaman düşünmemiştir” dedi.

Çavuşoğlu, “Şimdi bakıyoruz sayın Akıncı Türkiye’yi malzeme yapmaya başladı. Konuştuğu konulara hiç Türkiye’de ya da KKTC de gündeme geldi mi? Hayır. Biz Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliği olmazsa olmaz diyoruz. Hatta bundan sonraki süreçte müzakere çerçeve belgesinin içinde bunlar net bir şekilde olması gerekir diyoruz, aksi takdirde, bir müzakereye başlamanın hiçbir anlamı yoktur diyoruz. Biz şimdi Kıbrıs Türkünün siyasi eşitliğini Rumlara karşı savunurken Türkiye’ye bağlanma gibi, kendi kendine soru sorup cevap veriyor. Bunlar Türkiye’de ya da KKTC de gündeme mi geldi de bunları konuşuyoruz. Biz Kıbrıs Türkünün eşitliği diyoruz, o başka konuları malzeme ederek Türkiye’ye saldırmayı tercih ediyor. Ben bugüne kadar böyle dürüst olmayan bir siyasetçi ile ne Kıbrıs’ta ne de başka bir yerde çalışmadım” dedi.