BUGÜN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN HEDEF ALINMASININ YILDÖNÜMÜ

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, 22 Ocak  2018 günü  Afrika/Avrupa Gazetesi’ne yapılan linç hareketinin yıldönümünde basın açıklaması yaparak, Afrika Gazetesi ile dayanışma belirtti.

Açıklamanın tamamı:

1974 yılı öncesi Kıbrıs’ta yaşanan terör saldırılarını aratmayan 22 Ocak 2018 Afrika Gazetesi linç saldırısı, faşist devlet terörünün en güzel örneği olarak Kıbrıs tarihine geçmiştir.

Söz ve ifade özgürlüğüne tahammül edemeyen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emri ile adamızın kuzeyinde faaliyet gösteren TC Elçiliği’nin organizatörlüğünde gerçekleşen bu saldırı, faşist EOKA B saldırılarını aratmayacak niteliktedir. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünü ve anayasasını korumak, adada yaşanan çatışmaları durdurmak gerekçeleri ile garantörlük sorumluluğu çerçevesinde adaya asker gönderen Türkiye’yi yönetenlerin organize ettiği bu terör saldırısına çanak tutanlar ise bugün cumhurbaşkanlığı ve bakanlık makamlarına oturtularak ödüllendirilmişlerdir. AKP’nin cumhurbaşkanlığı makamına oturttuğu Sn. Ersin Tatar tören paşası gibi gezip, ekonomik ve sosyal sıkıntılar yaşayan toplumumuzla alay ederken, Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomi Bakanlığı’na oturtulan Erhan Arıklı da emek düşmanı ve faşist açıklamalarına devam etmektedir.

Kıbrıs Türk toplumunun siyasi iradesine müdahale ederek faşistleri başımıza yönetici diye oturtan AKP yetkililerinin bu uygulaması, Türkiye Cumhuriyeti’nde seçilmişlerin yerine “kayyum” atama uygulamasının bir benzeridir.

22 Ocak linç hareketi, temel insan haklarına saygıyı öğrenememiş AKP yönetiminin Türkiye’de binlerce insanı suçsuz yere hapislere atan veya yargılayan anlayışının Kıbrıs’taki uygulamasıdır. AKP ve adadaki işbirlikçilerinin, muhalif olan kesimlere yönelik faşist uygulamalarını şiddetle protesto eder, işbirlikçi faşistlere yönelik muhalefeti örgütlemeye devam edeceğimizi ve AKP faşizmine karşı yayınlarına devam eden Afrika/Avrupa Gazetesi ile dayanışmamızı bir kez daha vurgularız.