BRUNSON İLK KEZ KONUŞTU: HAPİSHANEDE GÜNLERİM ZORDU, CAMİDE YAŞAMAK GİBİYDİ

Türkiye’de uzun süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan ABD’li pastör Andrew Brunson, ilk kez konuştu.Yargılanması ABD ile Türkiye arasında siyasi krize neden olan pastöre üç yıl bir ay 15 gün hapis cezası verilirken ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı kaldırılmıştı. Brunson karardan birkaç saat sonra Türkiye’den ayrılmıştı.Brunson ,ailesiyle Türkiye’ye gidiş amaçlarının İsa peygamberi anlatmak olduğunu belirterek, “Bunu çok açık biçimde yaptık ve asla siyasi işlere bulaşmadık” dedi.Tutuklandığı vakit afalladığını söyleyen Brunson, “Bu noktada muhtemelen Türkiye’de en nefret edilen kişi haline geldim” ifadelerini kullandı.‘Akli dengemi dua ederek korudum’
Hapishanede geçirdiği günleri ilk kez anlatan pastör, en başta sekiz kişilik bir koğuşta 19 kişiyle beraber kaldığını söyledi: “Hapishanede tutulmak başlı başına zor bir durum. Başlangıçta günlerce hücre hapsinde tek başıma tutuldum. O günler çok zordu. O günlerde akli dengemi ancak saatlerce dua ederek koruyabiliyordum.”

‘Camide yaşamak gibiydi’
Pastör, koğuştaki diğer tutuklular için, “Büyük kısmı Gülen hareketinin üyesi olmakla suçlanıyordu” derken “Koğuş hayatı bir anlamda camide yaşamak gibiydi” yorumunu yaptı.

Dil, din, kültür gibi konulardan ötürü kendisini dışlanmış hissettiğini ve hakkındaki suçlamalardan ötürü fiziki güvenliğinden endişe duyduğunu aktaran Brunson, “Bu çok derin yaralar açsa da, Tanrı’nın bunu Türkiye’ye bunu hayırlara vesile olsun diye kullandığını biliyorum. Artık milyonlarca insan Türkiye için dua ediyor” diye konuştu.

Pastör, tüm yaşananlara rağmen kendisinin ve ailesinin Türkiye’yi sevmeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.