BREXİT ERTELENEBİLİR Mİ?

İngiltere’de milletvekilleri bugün Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecini (Brexit) başlatan Lizbon Antlaşması’nın 50. maddesinin işletilmesinin uzatılmasını yani Brexit’in ertelenmesini oylayacak.

Söz konusu madde, üye bir ülkenin AB’den ayrılmak istemesi sonrası izlenecek süreci belirliyor.

Ayrılık müzakereleri için iki ayrı süre belirleyen madde, bu sürenin bitiminde ayrılık anlaşmasına son şeklini veriyor ve AB ile birlikten ayrılmak isteyen ülke arasında gelecekte kurulacak ilişkilerin taslağını belirliyor.

İngiltere, 50. maddeyle ilgili işlemleri 29 Mart 2017’de başlattı, bu da ülkenin 29 Mart 2019’da AB’den ayrılması gerektiği anlamına geliyor.

Yasalar uyarınca teorik olarak İngiltere, koşullar değişmezse, anlaşmayla veya anlaşma olmadan 29 Mart’ta Mart’ta AB’den ayrılmak zorunda.
İngiltere geciktirme talebinde bulunabilir
İngiltere, 50. maddenin işletilmesi süresinin uzatılmasını talep edebilir veya bir genel seçim ya da başka bir referandumla alternatif sunabilir.

Ama bu, Parlamento sürece onay verse ve hükümeti harekete geçmeye zorlasa dahi, İngiltere’nin kendi başına atabileceği bir adım değil. AB üyesi diğer 27 ülkenin de sürede onayı gerekiyor.

AB liderleri 21-22 Mart tarihlerinde bir araya gelecek. İngiltere bu zirvede resmen Brexit’in ertelenmesini talep edebilir, bu talep de AB liderleri tarafından onaylanabilir.

Bir diğer ihtimal de, erteleme kararının 29 Mart’tan önce herhangi bir tarihte bakanlık ve büyükelçilik seviyesinde alınması olabilir.

Avrupa Komisyonu sözcüsü, “Önce talepte bulunulmalı. Bu daha sonra tüm üye devletlerin oybirliğiyle alınacak bir karar olur” dedi.

Sözcü, “Karar almanın farklı yolları var, kararın nasıl alınacağı 50. maddede spesifik olarak belirtilmiyor” diye konuştu.

AB’nin kararı ne olur?

AB, erteleme talebine “Evet” demek zorunda değil. AB liderleri, İngiltere’nin tam olarak hangi nedenle erteleme istediğini öğrenmek isteyebilir.

Eğer bu talep, Brexit’i İngiltere Parlamentosu’nda daha fazla tartışmak için zaman kazanma amacıyla yapılırsa, çok da sıcak bakmayabilirler.

Dolayısıyla İngiltere’nin AB Zirvesi’ne net bir planla gitmesi gerekiyor.