“Benli neoliberal bir insandır”

Gönyeli Bağımsız Belediye Başkan Adayı Mustafa Erk, Radyo Mayıs ve Mayıs TV’de “Soru-Yorum” programına katılarak neden aday olduğunu ve TDP’nin kendisine verdiği sözü neden tutmadığını anlattı.

Ali Kişmir’in sorularını yanıtlayan Erk, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli için “O neolibelarist bir insandır” dedi.

İşte Mustafa Erk’in yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar;

“Cesaretimizden dolayı halkımızdan takdir gördük”

Her seçimin bir rakam, bir de gönül şampiyonluğu vardır. Biz şimdiden gönül şampiyonluğunu aldık. Sırada sayısal şampiyonluğu kazanma zamanı, onu da başaracağız. Aday olduğumuz ilk günden itibaren Gönyeli halkı bizi cesaretimizden dolayı takdir etti.

“TDP’nin bana verdiği sözü ben de halka verdim ve aday oldum”

Biz 4 yıl boyunca bu seçim için hazırlandık ve çalıştık. TDP ve CTP bu süreçte yerel seçimlerde işbirliği anlaşması yaptı. Bu kararlarına saygı duyuyorum. İlk iki dönemde ortak protokolümüz vardı. Benli’yi destekledik. Benli son dönemde aday olmayacağını bizlere söylemişti. TDP de o dönemde bana ‘Benli’ye son kez destek veriyoruz, bir dönem sonra adayımız sensin’ demişti. Bana bu söz verilmiş olmasaydı ben bu dönemde aday çıkmazdım. TDP’nin bana verdiği sözü ben de halka vermiştim ve bu sözümü tutarak aday oldum. O nedenle ben halka verdiğim sözü tuttum. Belediye seçimlerini rozetsiz ve siyasi tercihlerine bakılmaksızın çalışan başkanların kazanması gerekiyor. Bu vizyondaki kişilere ihtiyaç vardır. Biz bu anlamda sözde değil özde bağımsız aday olduk. İddialıyız, 24 Haziran’da seçimi kazanacağız.

“Başkan Benli’nin ilk 2 dönemde başarılı olduğunu düşünüyorum”

Ancak son dönemi için bunu söylemem mümkün değil. Özellikle su konusunda kişisel egosu yüzünden en pahalı ücretin ödenmesini sağlıyor. Yine halkın talebi olmadan ve tepkisine yol açan yol daraltmalarına gidiyor. İhaleye çıktığı tüm şirketlerle kavga ediyor. Bu kabul edilebilir bir gidişat değildir. 

“Şu anda bir partimiz yok ama ideolojimizden vazgeçmedik”

Bizim şu anda bir partimiz yok ama ideolojimizden vazgeçmedik. Barış için buna inanan tüm kesimlerle kol kola yürümeye devam edeceğiz. Tüm dünyaki mücadeleler için bu geçerli. Kadın haklarına, LGBT haklarına ve hayvan haklarına saygılı olacağız. Dünümüz de aynı, yarınımız da aynı olacaktır.

“İşçi ve emekçinin partisinin başkanı 1 yıldır emekçinin ek mesaini ödemiyor”

Çalışanlar Benli tarafından mağdur edilmiştir. İşçi ve emekçinin partisinin başkanı 1 yıldır emekçinin ek mesaini ödemiyor. Nerede işçi ve emekçinin partisi? Şu anda ödenmesinin de artık bir anlam yoktur. Döviz bazında bu insanların alacakları erimiştir. Döviz bazında alacakları komik duruma düşmüştür. Biz emeğe saygılıyız. Çıtayı yükselteceğiz.

“Sendikalı şirketler ihalelerde daha avantajlı olacaklar”

Bizim dönemimizde ihaleye giren şirketlerin çalışanları sendikalı ise bizler açısından ihalede daha avantajlı olacaklardır. Her kim ki yükümlülüklerini yerine getirirse bizden daha kolay ihale alacaktır. Bunlar UBP’nin vizyonu olamaz. Ancak CTP’nin vizyonunda bu var fakat ne yazık ki Benli de bu yok. Çünkü Benli neoliberal bir insandır. Emekçinin hakkını yiyen bir başkandır.

“Benim projelerimin tamamı sosyal içeriklidir”

Yenikent’e okul vaadimiz var. Hayvan barınağı vadediyoruz. Sevimli dostlarımız arabalar altında ezilmesin, zehirlenip öldürülmesin diye rehabilitasyonu olan bir barınak yapacağız.

“Günümüzde insanlarımız partilerden daha çok kişilere bakıyor”

Şu anda Mağusa ve Girne’yi bağımsız adaylar yönetiyor. Ülkenin başındaki insan da bağımsız adaydı. Bir vizyonu vardı ve seçildi. Biz de aynısını söylüyoruz. Biz siyasi rozetimizi bırakıp o binaya gireceğiz. Sorunları ve nasıl düzeltileceğini biliyorum.

“Son dönemde hangi firma ile iş yaptıysak hepsi ile de mahkemelik olduk”

8 yıldır belediye meclis üyeliğim var. Tecrübem üst düzeydedir. İçimde hizmet aşkı var. Halkı kucaklayabilecek sevginiz olmalı. İşte ben bunu sevgiyi duyuyorum. Emeğe saygılı olup hiçbir firma ile kavgalı olmaycaksınız. Özellikle son dönemde hangi firma ile iş yaptıysak hepsi ile de mahkemelik olduk. Bunların tümü Sayın Benli’nin eseri.