Barış İnisiyatifi ,AP Dilekçe Komisyonu Üyesi Parlementerlerin Ziyaretinde Yaşananları Eleştirdi

 Barış İnisiyatifi, önceki gün Gazimağusa’yi ziyaret eden Avrupa Parlamentosu Dilekçe Komisyonu üyesi parlamenterler ile bir grup  Kıbrıslı Rum’a karşı yapılan eylemleri ve polisin tavrını eleştirdi.
Barış İnisiyatifi adına açıklama yapan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, “resmi makamların bilgisi çerçevesinde gerçekleşen ziyarete katılan eski Maraş sakini bir grup Kıbrıslı Rum’un, Maraş’ın açılması ile yaşamın tüm Mağusa’da normale döndürülmesine yönelik yazılı ve sözlü barışsal eylemine bile tahammül gösterilmediğini” belirtti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in açıklaması şöyle:

Avrupa Parlamentosu Dilekçe Komisyonu üyesi parlamenterlerin Mağusa’ya yaptıkları ziyarette yaşananlar adamızın kuzeyindeki gerçekleri bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Adamızın kuzeyindeki resmi makamların bilgisi çerçevesinde gerçekleşen bu ziyarete katılan Maraş sakini bir grup Kıbrıslı Rum’un, Maraş’ın açılması ile yaşamın tüm Mağusa’da normale döndürülmesine yönelik yazılı ve sözlü barışsal eylemine bile tahammül gösterilmemiştir. Daha önceki eylemlerde olduğu gibi polisin göz yumması ile kendini Kıbrıslı Türk olarak tanımlayan bir grup faşist provokasyon amaçlı orada toplanan Kıbrıslı Rumları tahrik etmek için olay çıkarmaya çalışmışlardır. Başkalarının diline, inancına saygılı olmayı ve Kıbrıslı Türk gibi davranmayı asla öğrenmeyen bu grubun yaptıkları ortada iken, buna göz yuman polis ve güvenlik güçleri esas sorumlulardır. Geçmiş eylemlerde sendikaları suçsuz yere tutuklayan, 1996 yılında Derinya’da eylem yapan Kıbrıslı Rum’un başını demirle ezen, Nevruz kutlamalarında gençleri haksız yere tutuklayan, Afrika Gazetesi’ne yapılan linç saldırısına katılanları koruyup, arananları yakalamayan polis teşkilatı ve güvenlik güçleri faşistlerle kol kola girmiş durumdadır. Toplumun asayiş ve güvenliğini sağlamakla görevli olanların yasalarda belirtilen görevleri dışında hareket etmeleri “anarşiye” davetiye çıkarmaktadır. Maraş’taki barışçıl eylemde ortaya konan tutum, adamızın kuzeyindeki yönetimin paramiliter gruplarla ortak çalıştığını bir kez daha açıkça ortaya koymuştur. Kıbrıs’ta bölünmeyi ortadan kaldıracak normalleşmeyi, dikenli telleri yok etmek için Birleşik Kıbrıs’ı kurmak elzemdir, acil çözüme ihtiyaç vardır. Barışın bir erdem olduğunu her zaman ortaya koyan bizler sadece Maraş’ın açılmasını ve Mağusa’da hayatın normalleşmesini değil, adamızda ve tüm dünyada barışı savunmaya devam edeceğiz. İki toplumu yakınlaştırmak, ortak yaşamı sağlayacak çalışmalar yapmak yerine en küçük fırsatta saldırganlık yaparak bunları organize edenlerin sorumluları mutlaka hesap vermelidir. Faşizm bir insanlık suçudur. Faşistlere göz yumup eylem yapmasını teşvik eden polis ve arkasındaki makamların suçlu olduklarını bir kez daha ortaya koyar, eylemde açılan üç hilalli bayrakların Maraş’ta yapılan yağma, talan, vurgun ve ganimeti örtmeye yetmeyeceğini vurgularız.

Saygılarımızla.

Barış İnisiyatifi Adına

Şener Elcil

KTÖS Genel Sekreteri