Atan: Hükümet seçim sponsorlarından alamadığı “Servet Vergisini” halka ödetiyor

SÖZKIBRIS/ÖZEL

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, Saner hükümeti eliyle ülkedeki bütün sektörlerin iflasa sürüklendiğini vatandaşın ise artarda gelen zamlar karşısında dayanacak gücü kalmadığını belirterek, “ Hükümet ettiğini iddia edenler seçimlerde sponsor olarak kullandıkları belli sermaye gruplarından bir türlü talep edemedikleri servet vergisini almak yerine sürekli ellerini vatandaşın cebine sokmakla meşgul, oysa vatandaşın buna dayanacak gücü kalmadı” dedi.

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Atan, Başbakanın “Aşı olmayanların antijen ve PCR testleri ücretli olacak” açıklamasının ardından Bakanlar Kurulu kararıyla söz konusu testlerin herkese ücretli yapılacağı şeklindeki açıklamayı eleştirerek, “Ne yaptığını bilmeyen bir hükümet ülkeyi yönetmeye çalışıyor, bunu kabul etmek mümkün değil, vakaların patladığı bu ortamda siz böyle bir karar alırsanız bu saatten sonra kimse test yaptıramayacak ve salgın nasıl yayıldığı da belirlenemeyecek” şeklinde konuştu.

Atan, “Yok hükmünde” olarak nitelendirdiği azınlık hükümetinin ülkeyi hızla uçuruma yuvarladığını belirterek, artarda gelen zamlarla zaten alım gücü yerlerde sürünen vatandaşın daha da zora gireceğini ifade etti. Hükümetin sürekli zam yapmasına karşın Asgari Ücretin hala belirlenememesine bir anlam veremediğini anlatan Metin Atan, “İnsanlar evine tüp gaz, ekmek, süt ve gerekli temel gıdaları alamazsa nasıl yaşamını idame ettirecek, Saner hükümeti bu ülkede sermayeye hizmet etmek için mi kuruldu?” dedi.

“Bunların bu topluma yaptığını Rumlar bile yapmadı” diyen Atan, Kıbrıslı Türklerin yıllarca varoluş mücadelesi vererek her şeye rağmen ayakta kalmayı başarabildiğini ancak bugünkü hükümetin halkı tamamen bitme noktasına getirdiğini vurguladı.