ASGARİ ÜCRET YİNE BELİRLENEMEDİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020’nin ilk asgari ücretini belirlemek üzere ikinci kez toplandı.

Ülkede asgari ücret halen brüt 3 bin 400 TL, net 2 bin 958 TL olarak uygulanıyor.

Hür-İşçi Sendikaları Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin de, bu toplantıları geç kalınmış gördüklerini söyleyerek ilk toplantıda da belirttikleri gerekçelerle asgari ücretin belirlenmesinin şubata kalacağını söyledi.

Toplantının ardından Asgari Ücret Saptama Komisyonu Başkanı Erçin Tekakpınar, basın açıklaması yaptı. Açıklamada bugünkü toplantıda uzlaşı çıkmadığını ve komisyonun haftaya yeniden toplanacağı söylendi.

Yapılan açıklama şöyle;

“Asgari Ücret Saptama Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çağrısı ile 2020 yılının geçerli olacak ilk asgari ücretini belirlemek amacıyla bugün saat 14.00’de; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda ikinci kez toplanmıştır. İki saat süren toplantıda, taraflar 2020 yılının ilk asgari ücretini belirlemek amacıyla durumu değerlendirmiş ve görüş alışverişinde bulunmuştur. İşçi ve işveren taraflarının önerilerinin yeniden değerlendirilmesi amacıyla Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun , gelecek hafta içerisinde yeniden bir araya gelmesi kararı alınmıştır. Kamuoyunun bilgisine önemle duyurulur.”