AP Sol Grup’tan Kampanya Çağrısı: #Right2Cure

Avrupa Parlamentosu’nda AKEL’in de üyesi olduğu sol grup GUE/NGL tarafından Avrupa çapında organize edilen imza kampanyasında Covid-19 pandemisine karşı “ne çokuluslu ilaç şirketlerinin kârı, ne başka hiçbir şey aşılara ve tedavilere erişimi sınırlandırmamalıdır” denilerek, AB’ne kamu sağlığını özel sektörün kazanç elde etmesinin üstünde tutmak zorunda olduğu çağrısı yapılıyor. İmza kampanyasında pandemiye karşı aşı ve tedavileri herkesin erişimine açık bir kamu nimeti haline getirilmesi talep edilerek, Komisyon’a gerekli mevzuatı önermesi çağrısı yapılıyor.

 

www.right2cure.eu adresinden erişilebilen imza kampanyası ile ilgili açıklama şöyle: “Pandemiyle karşı karşıya olan herkesin tedavi hakkı vardır. Pandemilerden hiç kimse kazanç elde etmemelidir. Herkes için aşılara ve tedavilere ihtiyacımız var. Kolektif tehditlere kolektif bir şekilde karşı koyulması gerekir. Dünyanın dört bir yanında araştırmacılar genellikle kamu fonlarından büyük miktarda para kullanarak aşılar ve tedaviler geliştirmeye çalışıyorlar. Herkesin aşılara ve tedavilere hızlı erişimini telif haklarının ve patentlerin sınırlandırmasına izin verilmemelidir. Covid-19 ile ilgili teşhislere, tedavilere ve aşılara erişimin telif hakları ve gerekçesiz sınırlamalarla engellenmemesini sağlamak istiyoruz.

Büyük ilaç şirketleri bu pandemiden insanların sağlığı aleyhine olacak kazançlar elde etmemelidir. 1990’larda çokuluslu ilaç şirketleri ürünlerinde aşırı fiyatları dayatma amacıyla HIV (AIDS) tedavileri için patentleri kullandılar. Milyonlarca insanın hayatı kurban edildi. Nelson Mandela liderliğindeki Güney Afrika hükümeti zorunlu yetkilendirmeyi kullanarak patentleri sildi ve uygun fiyatlı ve kaliteli eşdeğer genel ilaçların yolunu açtı. AB bu örneği izlemeli ve kamu sağlığını özel sektörün kazanç elde etmesinin üstünde tutmak zorundadır. Pandemiye karşı aşıları ve tedavileri herkesin erişimine açık bir kamu nimeti haline getirmek istiyoruz ve Komisyon’dan gerekli mevzuatı önermesini talep ediyoruz. Bunu yapmak için, internetteki çok dilli www.right2cure.eu platformu aracılığıyla Avrupa çapında bir imza kampanyası düzenliyoruz.

 

AKEL #Right2Cure @NoProfitOnPandemic kampanyasını destekliyor

Sağlık kamusal bir nimettir ve devam etmekte olan Covid-19 pandemisi bunu her gün en trajik şekilde doğrulamaktadır. Hastalanan her insan ve kaybedilen her can çözümler bulunmasını daha da acil kılmaktadır. Hayatımıza güvenlikli bir şekilde devam edebilmemiz için, hepimizin umudu bilimde, güvenlikli aşılarda ve tedavilerdedir.   Defalarca vurguladığımız gibi, pandemiye karşı mücadelede halkın sağlığının korunması için gerekli finansmanların ve araçların sağlanması devletin yükümlülüğüdür. Devlet hastaneleri, sağlık emekçileri ve gerekli ekipmanla birlikte, herkesin güvenlikli ve etkili tedavilere ve aşılara serbestçe erişiminin sağlanması gerekmektedir. Aşıların teslim alınma zamanı yaklaşırken ve Avrupa Komisyonu ilaç şirketleriyle görüşürken, dev şirketlerin pandemiyi kullanarak, vurgunculuk yapmalarına izin verilmemelidir.

Bu nedenle, AKEL #Right2Cure #ΔικαίωμαΣτηΘεραπεία Avrupa Yurttaşlar İnisiyatifi’ni desteklemekte ve bu inisiyatifte yer almaktadır ve herkesi imzalarıyla bu kampanyaya katılmaya çağırmaktadır.   Hep birlikte Avrupa Komisyonu’ndan: Herkes için bir kamusal nimet olan güvenli ve etkili tedavilere ve aşılara herkesin ücretsiz erişiminin sağlanmasını, ilaçlar ve aşılar üzerindeki herhangi bir telif hakkının COVID-19’a karşı tedavilerin ve aşıların sunulmasını ve bunlara erişimi kısıtlamamasının güvence altına alınmasını, halkın sağlığı pahasına dev ilaç şirketlerinin vurgunculuk yapmalarına izin verilmemesini, kamu sağlığının özel sektör kârlarının üstünde tutulmasını talep ediyoruz.

 

İmza kampanyasına katılmak için linkler:

No Profit on Pandemic

https://eci.ec.europa.eu/015/public/#/screen/home

 

#Right2Cure #NoprofitOnPandemic

#Right2Cure
Kaynak: AKEL Türkçe